همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی از ۱۲ هنرمند شاخص کردستان در سال ۱۴۰۰ تجلیل به عمل آمد.

به گزارش نوای آبیدر، روز دوشنبه و طی مراسمی در پردیس سینمایی بهمن سنندج از ۱۲ هنرمند شاخص کردستان در سال ۱۴۰۰ تجلیل به عمل آمد.

امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در آیین تجلیل از هنرمندان انقلابی استان کردستان گفت: بیستم فروردین سالروز شهادت سید مرتضی آوینی سید شهیدان اهل قلم در تقویم رسمی کشور به نام روز هنر انقلاب نامگذاری شده است .

وی افزود: هرساله از ۲۰ تا ۲۶ فروردین ماه به منظور تبیین و توجه دادن جامعه به هنر انقلاب و مولفه های هنر مند انقلابی به مدت یک هفته به نام هنر انقلاب برنامه های مختلفی در سطح استان و کشور برگزار می شود.

مرادی ادامه داد: از تأثیرات این مناسبت، اول این است که اهداف انقلاب اسلامی بازخوانی و بازتعریف می‌شود و دوم اینکه از هنرمندان و فعالان این حوزه که در سال گذشته آثار و تولیدات قابل توجهی داشتند تقدیر و تشکر می‌شود.

رئیس حوزه هنری استان کردستان در خصوص شاخص و مولفه های هنر انقلاب گفت: هنر انقلاب چیزی جدا از آرمان ها و ارزش های اصلی انقلاب اسلامی یعنی مبارزه با استبداد و استکبار ، رشد فضایل اخلاقی و معنوی، تحقق عدالت و رفع تبعیض ، توجه به ارزش ها و آرمانهای اسلامی و انسانی نیست.

وی با رد تفکر هنر برای هنر در تعریف هنر انقلاب تصریح کرد: هنرمندان متعهد به عنوان گروههای مرجع و تاثیرگذار در کنار اینکه نمی توانند بی تفاوت باشد، باید در مقابل به این مسائل پاسخگو باشد و با آثار و تولیدات خود با زبان هنر به عنوان تاثیر گذارترین و رساترین ابزار در خصوص رفع دغدغه ها و مشکلات جامعه اقدام نماید و در واقع هنر انقلاب با مردم معنا پیدا می کند چرا که ماهیت انقلاب ما فرهنگی و مردمی ترین انقلاب دنیاست.

مرادی هنر انقلابی را داری سه ضلع عنوان کرد و در خصوص اضلاع این هنر افزود: هنر انقلاب روایت گر گذشته است، کنشگر امروز است و نسبت به فرصت ها ، محدودیت ها، آسیب ها و … بی تفاوت نمی ماند.

وی ادامه داد: هنر انقلاب پیشران آینده است و به نهضت انقلاب اسلامی یک نگاه تمدنی و افق عالی دارد که در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری به صراحت فرموده اند هنرمند باید با نگاه به آینده تمام تلاش خود را برای رسیدن به این افق عالی انجام دهد.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان استان کردستان نیز در این مراسم اظهار داشت: شهید آوینی از هنرمندانی است که در راه اعتلای ارزش‌های اسلامی و ارزش‌های دفاع مقدس به شهادت رسید و سالگرد این شهید والامقام به عنوان روز قشر بسیج هنرمندان کشور نامگذاری شده است.

علی‌عباس داودنیا افزود: تولید آثار فاخر هنری نیازمند حمایت از هنرمندان است و زبان هنر بهترین ابزار تاثیرگذار برای انتقال مفاهیم و ارزش‌های انقلاب است.

وی حمایت از هنرمندانی که در راستای اعتلای ارزش‌های اسلامی گام بر می‌دارند ضروری دانست و بر حمایت از تولیدات فاخر هنرمندان انقلابی تاکید کرد.

در ادامه این مراسم در بخش فرهنگ و مطالعات پایداری از دکتر فایق فرجی استاد دانشگاه، نویسنده وپژوهشگر حوزه فرهنگ ومطالعات پایداری، نویسنده کتاب های: «حماسه شیر زنان کردستان»، کردستان سرزمین مجاهدت‌های خاموش، «بانوان، پایداری» ، «روزهای سبز کردستان» تجلیل به عمل آمد.

در بخش هنرهای تجسمی جلال داسار ، عکاس خبری خبرگزاری مهر ، فعال در زمینه عکاسی و به تصویر در آوردن توانمندی ها و معضلات مناطق حاشیه شهر سنندج از جمله «نایسر» و«ننله» و موضوعات مرتبط با کولبری تجلیل شد.

رضا حاتمیان خوشنویس خط ثلث که ضمن فعالیت مستمر در هنر مرتبط آثار بسیاری را در رابطه با شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، شهید فخری زاده و اشاعه هنر انقلاب به انجام رسانده بود نیز تجلیل به عمل آمد.

در بخش آفرینش های ادبی از مائده زارعی، شاعرجوان قروه ای که در دوران نوجوانی به عنوان شاعر در محضر رهبر انقلاب حضور داشته است و دوره های مختلفی را نیز زیر نظر اساتید مرتبط با حوزه هنری گذرانده و در جشنواره های ادبی حائز رتبه شده است نیز تجلیل به عمل آمد.

محمد رحیمی رضوان شاعر فرهنگی برگزیده شعر عاشورایی خرمشهر، برگزیده ۵ دوره جشنواره شعر انتظار بیجار ، برگزیده اولین و سومین جشنواره شعر کردی «پرژه» در کامیاران، برگزیده اولین جشنواره شعر کردی رضوی و رتبه ششم دومین جشنواره شعر کردی کشوری رضوی، کتاب شعر آیینی به نام «یه ی سبیه دلداری» به گویش کردی گروسی وکتاب «شه و چه ره ز» امثال وحکم کردی گروسی به همت حوزه هنری کردستان و ده ها عنوان دیگر کارنامه درخشان مدیر هنرمند نمونه استان کردستان محمد رحیمی رضوان است.

فتح الله فاتحی شاعر آیینی، نماینده شاعران استان کردستان در محفل ادبی ماه رمضان در محضر مقام معظم رهبری، مجری برنامه های فرهنگی وهنری، معلم و سراینده بسیاری از اشعار گروه های دف نوازی استان از دیگر هنرمندان شاخص سال ۱۴۰۰ کردستان بود.

در بخش هنرهای نمایشی از حسین مرادی کارگردان تئاتر اهل شهرستان دیواندره، بازیگر تئاتر و تلویزیون، بازی در سریال «نون خ» و موسی هدایتی کارگردان تئاتر و بازیگر سینما و تلویزیون قروه ای، هنرمند رادیو و تلویزیون با تولید آثار با موضوع دفاع مقدس و معضلات اجتماعی نیز تجلیل به عمل آمد.

در بخش موسیقی از مسعود مرادی نوازنده دف، سرپرست گروه موسیقی نوای رحمت، برگزیده چندین جشنواره ملی، استانی و منطقه ای تجلیل به عمل آمد.

در بخش فعالین فرهنگی و هنری از دکتر یوسف کریمی استاد دانشگاه، پژوهشگر حوزه جامعه شناسی و مردم شناسی و منتقد هنری، دکترسعیده گلابی استاد دانشگاه، فعال فرهنگی وهنری، مسئول بخش تجسمی سازمان بسیج هنرمندان استان کردستان، ارائه مقالات متعدد از جمله بررسی فضای سبز عمومی مجتمع های مسکونی بر کاهش آسیب های اجتماعی؛ نمونه موردی «محله نایسر سنندج» و محدثه جعفری گوینده رادیو و تلویزیون، مدیر باشگاه خبرنگاران جوان استان کردستان و فعال فرهنگی تجلیل به عمل آمد.