رئیس جمهور گفت: سرمایه گذاری یکی از نیازهای جدی کردستان است و در این راستا ۱۰ طرح بزرگ صنعتی در ۱۰ شهرستان در سطح این استان راه اندازی می شود.

به گزارش نوای آبیدر ،آیت الله سید ابراهیم رئیسی در جمع خبرنگاران در سنندج اظهار کرد: دوست داشتیم به همه شهرستان ها در کردستان سفر کنیم اما فرصت نشد.
وی افزود: امیدواریم در دوره های بعدی سفرهای استانی زمینه فراهم شود که به همه شهرستان ها سفر کنیم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در سفرهای استانی با نگاه با اولویت های استان اعتباراتی را تصویب می کنیم اما اجرای این موارد به دست مدیران استانی است.
آیت الله رئیسی افزود: سرمایه گذاری یکی از نیازهای جدی استان کردستان است و تا سرمایه گذاری صورت نگیرد نمی توان انتظار توسعه اشتغال و رفع محرومیت ها در این استان را داشته باشیم.
وی اظهار کرد: در این راستا ۱۰ طرح صنعتی از طریق شرکت های وابسته به وزارت کار در ۱۰ شهرستان در سطح استان کردستان افتتاح خواهد شد و این غیر از تلاش های استان برای جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی است.
رئیس جمهور تصریح کرد: مشکل پروژه های نیمه تمام در شهرک های صنعتی از دیگر مواردی است که مدنظر داریم و اتمام این پروژه ها اولویت دولت است.
آیت الله رئیسی افزود: تصویب اعتبارات لازم برای زیرساخت های لازم برای مناطق آزاد تجاری از دیگر مواردی است که در این سفر مدنظر قرار گرفت چون این مهم زمینه کارهای تولیدی و اشتغال زا را در استان فراهم می کند.

می خواهیم مناطق آزاد به مراکز تولید و صادرات تبدیل شود

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: یکی از نکاتی که در استان ضرورت است مبحث فعال سازی بازارچه های مرزی است و باید از مرز به عنوان فرصتی برای توسعه تجارت و ساماندهی کولبری استفاده کرد.
وی افزود: فعال کردن معادن استان یکی دیگر از اولویت هاست چون این استان یکی از مناطق معدنی کشور است و مقرر شد که دانشکده صنایع و معادن استان تکمیل شود و همچنین مبحث حقوق دولتی معادن است که با ۱۰ برابر شدن این حقوق دولتی باید سهم استان کردستان به صورت کامل پرداخت شود.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برای ۲۰۰ طرح صنعتی اعتبار ویژه ای در نظر گرفته شده است که زمینه ساز اشتغال زایی برای مددجویان کمیته امداد و بهزیستی باشد.

پیش بینی ۸ هزار نفر اشتغال مستقیم با تخصیص اعتبار لازم در کردستان

آیت الله رئیسی افزود: تکمیل راه آهن همدان سنندج، تکمیل چهار خطه کردن محور سقز-بانه و سنندج – مریوان، تخصیص اعتبارات ویژه برای ساخت خانه بهداشت و مدارس روستایی، احداث ۱۶۵۰۰ هکتار شبکه آبیاری و در مجموع تصویب ۱۸۲ طرح که ۴۹ مورد آن ها مربوط به طرح های زیربنایی است.
وی تصریح کرد: آنچه برای ما در کردستان محوریت دارد مبحث اشتغال و محرومیت زدایی است.
رئیس جمهور اظهار داشت: ضمانت اجرای این طرح ها پیگیری وزرا و مدیران استانی است و امیدواریم مردم تغییرات را در زندگی خویش مشاهده کنند.
وی افزود: این سفر ناظر بر پروژه های نیمه تمام است که مردم را رنج می دهد اما رفع محرومیت استان با در نظر گرفتن آمایش سرزمینی میسر خواهد شد و باید با بودجه ریزی کشور این عقب ماندگی های استان را جبران کرد.
رئیس جمهور اظهار کرد: مسئله و کمبودهای کردستان در برنامه توسعه هفتم و برنامه های بودجه سالانه باید جبران شود.
وی افزود: کردستان مهد فرهنگ و هنر است و نشانه های مدنیت در جای جای این استان یافت می شود و نگه داشت و توسعه این میراث بسیار مهم است.
آیت الله رئیسی اظهار کرد: در کردستان مساجد، مراکز فرهنگی و دانشگاه های مختلفی با بیش از ۴۰ هزار نفر دانشجو داریم و سه کار بزرگ از جمله هدایت، حمایت و نظارت در حوزه فرهنگی باید توسط دولت مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: همانطور که در حوزه اقتصادی دولت نباید متصدی باشد در حوزه فرهنگی نیز باید اینطوری باشد.
آیت الله رئیسی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران کردستان از پیگیری مشکلات فرودگاه سنندج و راه اندازی پرواز مستقیم سنندج به مشهد خبر داد و گفت: در دولت سیزدهم این دغدغه کردستانی ها پیگیری می شود.