ضعف مدیریتی بر بازار به ویژه محصولات غذایی موجب گرانی نامعقول این کالاها شده است و در کشورمان کالاهایی همچون گوشت قرمز به عنوان کالایی لوکس تبدیل شده و تنها افراد متمول جامعه توان خرید آن را دارند.

به گزارش نوای آبیدر به نقل از کُردتودی، به استناد گزارش مرکز آمار دولت روحانی، رئیس جمهوری فعلی ایران رکورد دار بیش از نیم قرن تورم در ایران است و نرخ تورم سالانه در دوران  وی رکورددار ۶۰ سال اخیر بوده است و به‌جز سال ۱۳۷۴ (دوره ریاست جمهوری  هاشمی رفسنجانی) بالاترین نرخ تورم طی ۶۰ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۳۸ در دوران ریاست جمهوری او رخ داده است.

 

آمار منتشره از شاخص تورم در دولت دوازدهم نشان می‌دهد که یک بار نرخ تورم در پاییز ۹۸ از مرز ۴۰ درصد عبور کرده بود و در دوازده ماهه منتهی به تیرماه امسال به ۴۰.۴ درصد رسیده بود؛ نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه ۱۳۹۸ در مناطق شهری ۳۹.۷درصد و در مناطق روستایی ۴۴.۴درصد برآورد شد و این در حالی است که او در سال‌های اخیر مدام شعار تورم تک رقمی را تکرار می‌کرد؛ هرچند براساس آمار و روی کاغذ این شعار برای مقطعی نیز محقق شد، ولی نه تنها دوام نداشت، بلکه باعث شد فنر تورم که فشرده شده بود باز شود و تورم سرسام‌آور را به ارمغان بیاورد.

 

این تورم شدید که به اذعان بسیاری از اقتصاددانان ناشی از سوء مدیریت و ناتوانی در اجرای سیاست های اقتصادی توسط دولتمردان تدبیر و امید است به صورت مستقیم بر معیشت مردم اثر گذاشته و سفره خانوارها را نشانه گرفته است.

 

در این برهه زمانی بسیاری از شهروندان از خرید بسیاری از اقلام خوراکی ضروری همچون گوشت ناتوان بوده و این کالا که در طول تاریخ جزوی لاینفک از فرهنگ غذایی ایرانیان بوده است و اقشار مختلف مردم به آسانی می توانستند آن را تهیه کنند اکنون به کالایی لوکس تبدیل شده و تنها افراد متمول جامعه توان خرید آن و در اوزان چند کیلوگرمی را دارند.

 

استان کردستان نیز به عنوان استانی مرزی و توسعه نیافته از این تورم سرسام آور بی نصیب نبوده و جزو استان هایی بوده که بیشترین آسیب را متحمل شده و اقتصاد این استان کوچکتر شده است.

 

به عنوان مثال کردستان که از دیرباز قطب تولید گوشت و محصولات غذایی در ایران محسوب می شده است اما اکنون با بحران گرانی محصولات غذایی مواجه بوده و با وجود تولید بیش از ۱۲۰ هزار تن گوشت سفید و گوشت قرمز شاهد تلاطم و گرانی در قیمت این محصول غذایی است.

 

این در حالی است که قیمت این محصول در استانی که از قطب های تولید گوشت در کشور محسوب می شود با استان های مشابه تفاوتی نداشته و در بسیاری مواقع به دلیل ضعف مدیران متولی تنظیم بازار در استان شاهد واسطه گری های گسترده ای در این عرصه هستیم که قیمت گوشت در کردستان محروم را هم تراز استان های برخوردار کشور قرار می دهد.

 

در استانی که بیش از یک پنجم جمعیت آن تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند شایسته نیست که قیمت محصولات غذایی و قوت روزانه مردم همسان و در برخی موارد بالاتر از استان های متمول و توسعه یافته کشور باشد.

 

فرزاد معاونی مدیرکل کل پشتیبانی امور دام کردستان نیز در این راستا اظهار کرد:  میزان تولید گوشت قرمز استان  ۲۷ هزار تن است و کردستان یکی از استان های مهم کشور در تولید این محصول است.

 

وی افزود: بر اساس آمارها سالانه ۱۰۰ هزار تن گوشت قرمز از کشورهای مختلف به بازار کشور وارد می شود و در این راستا برنامه ریزی پنج ساله را انجام داده ایم تا با افزایش تولید استان به ۴۰ هزار تن  در تامین ۱۳ درصدی واردات سالانه ۱۰۰ هزار تنی گوشت قرمز کشور نقشی ویژه ایفا کنیم.

 

فرید سپری رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان نیز در سخنانی اظهار کرد: ظرفیت واحدهای مرغ گوشتی استان در سال ۹۷ حدود ۸۵ هزار تن بود که در سال ۹۸ با افزایش ۱۱.۷ درصدی به حدود ۹۵ هزار تن افزایش یافت.

 

وی افزود: کردستان یکی از قطب های صنعت دام و طیور کشور محسوب شده و تنها ۴۰درصد از تولیدات در استان مصرف شده و مابقی به استان های دیگر صادر می شود.

 

برای پیگیری گرانی ها، نوسانات بازار و کمبود این محصول در بازار استانی که خود از قطب های تولید گوشت کشور است به سراغ مسئولان صنعت،معدن و تجارت استان رفتیم که این آقایان همچون دیگر مدیران دولت تدبیر و امید با پاسخی شعاری که «همه چی آرومه و ما خیلی خوشحالیم » وجود هرگونه کم کاری و ناهماهنگی و کمبود گوشت در بازار استان را انکار نمودند اما قصابی ها و مراکز عرضه گوشت قرمز و گوشت سفید در سطح استان کردستان به ویژه سطح شهر سنندج واقعیت های دیگری را نمایان می کند و صف های طولانی مردم برای خرید گوشت قرمز منجمد وارداتی آن هم با قیمتی بالغ بر ۷۵ هزار تومان چیز دیگری را نشان می دهد.

 

انتهای پیام/