همزمان با ۲۱ استان کشور و با حضور گسترده مردم ولایت مدار سنندج، پیکر مطهر دو شهید تازه تفحص شده در سنندج تشییع شد.

به گزارش نوای آبیدر، سردار ذبیح الله مالکی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کردستان صبح پنج شنبه در مراسم تشییع دو شهید تازه تفحص شده در سنندج اظهار کرد: یاد و نام پنج هزار و ۶۰۰ شهید کردستانی را گرامی می داریم و از مردم با بصیرت استان بابت حضور گسترده در یادواره های شهدا تقدیر و تشکر داریم.

وی افزود: امروز کشور ما در حال و هوای دفاع مقدس بوده و ۲۵۰ شهید تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس در ۲۱ استان تشییع می شوند که امروز در سنندج شاهد تشییع دو شهید بزرگوار هستیم.

مالکی خاطر نشان کرد: شهدای ما ذکاوت و تیز هوشی بالایی داشتند و با بصیرت و شناخت از جبهه خودی و با دشمن شناسی در مقابل دشمن تا دندان مسلح ایستادند و حماسه آفرینی هایی کردند که برای همیشه در تاریخ این سرزمین ثبت است.

وی افزود: قریب یک میلیون کیلومتر از خاک ایران عزیز توسط پادشاهان فاسد به دشمنان واگذار شده است اما شهیدان ما در دوران دفاع مقدس با تأسی از رهبری عالمانه امام خمینی (ره) در مقابل دشمنان ایستادند و حتی یک وجب از خاک کشورمان به دست دشمن نیافتاد.

مالکی اظهار کرد: امروز شاهد برگزاری مراسم تشیع پیکر این دو شهید بزرگوار هستیم که پیکر شهید گمنام در صدا و سیمای مرکز کردستان آرام خواهد گرفت و پیکر شهید احمدی برای تدفین به شهرستان سقز اعزام خواهد شد.

گفتنی است، شهید «توفیق احمدی» دهم آذرماه سال ۱۳۳۴ در روستای باشماق شهرستان سقز به دنیا آمد و در یکم شهریور ماه سال ۱۳۶۳ به دست گروهک‌های ضد انقلاب به شهادت رسید.

با پیروزی انقلاب اسلامی برای دفاع از میهن و آرمان‌های مقدس امام (ره) و شهدای گرانقدر به عنوان بسیجی مشغول به خدمت بود و در روستای باشماق برای امرار معاش خانواده در قهوه خانه شخصیش فعالیت می‌کرد.

توفیق احمدی روز یکم شهریور ماه سال ۱۳۶۳ به هدف تسویه حساب با یکی از مشتریانش در روستای «نرگسله» عازم این روستا شد و در آنجا گروهک ضدانقلاب وی را به جرم همکاری با جمهوری اسلامی ایران اسیر کرد.

گروهک ضدانقلاب پس از سه روز شکنجه وی را وادار به کندن قبرش می‌کند و در این حین او را ناجوانمردانه به گلوله بستند و به شهادت رساندند.

پیکر مطهر این شهید پس از ۳۷ سال کشف و شناسایی شد و امروز مورد استقبال مردم سنندج قرار گرفت. قرار است فردا پیکر مطهر این شهید در سنندج تشییع و سپس در سقز تدفین می‌شود.