بارش سنگین برف در دو روز اخیر در سطح استان طی یک دهه گذشته سابقه نداشت و این نزولات جوی موجب غافلگیری مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی شد.

به گزارش نوای آبیدر، از روز یکشنبه تا غروب دوشنبه شاهد بارش سنگین و کم سابقه برف در نقاط مختلف استان کردستان بودیم.

مسدود شدن راه ارتباطی بیش از ۵۵۰ روستا از مجموع هزار و ۶۰۰ روستای استان و قطع شدن مسیرهای مواصلاتی اصلی و فرعی استان در این برف سنگین نشان داد که مجموعه راهداری به نیروها و تجهیزات بیشتری نیاز دارد و امکانات و نیروهای این دستگاه اجرایی تنها برای بارندگی های زمستانی بسیار کم می تواند پاسخگو باشد.

عدم امکانات مناسب در اختیار شرکت های خدمت رسان برق، گاز، آب و مخابرات نیز از دیگر نواقصی بود که در این بحران طبیعی نمایان شد و تلنگر بزرگی برای مدیران این دستگاه های خدمت رسان و مسئولان و تصمیم گیران ارشد استانی بود.

قطع جریان برق ۲۱۳ روستا، قطع تلفن و خطوط ارتباطی چندین روستا از جمله تبعات این بارش سنگین بود که بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی و با افت دما در سطح استان بدون شک مشکل یخ زدن لوله های آب و تاسیسات آبرسانی و افت فشار گاز در استان دور از انتظار نخواهد بود.

اما مشکل اصلی که در دو روز اخیر برای شهروندان نمایان شد ضعف شدید در مدیریت شهری و مدیریت بحران در شهرهای استان بود که با گذشت سه روز از این واقعه هنوز این ضعف مدیریتی همچون لکه سیاهی در استان خودنمایی می کند و کسی هم پاسخگو نیست.

خبرنگاران کردتودی از سطح استان طی مشاهدات میدانی و گفت و گوهایی که با مردم شهرهای مختلف استان انجام داده اند به موارد زیر رسیده اند که در ادامه خواهد آمد.

در شهر سنندج طی سه روز اخیر از سه هزار دستگاه تاکسی کمتر از ۵۰ دستگاه مشغول به خدمت رسانی به مردم هستند و عدم نظارت سازمان تاکسیرانی و فرمانداری موجب نارضایتی شدید مردم در این خصوص شده است.

گویا سمبه استاندار جوان کردستان نیز در ستاد مدیریت بحران استان زوری نداشته و هیچکدام از دستگاه های اجرایی استان وسایل و تجهیزات خود را برای کمک به مردم بحران زده به کار نگرفتند و ده ها دستگاه مینی بوس که در پارکینگ ادارات سطح شهر سنندج و دیگر شهرهای استان خاک می خورند تنها برای اردوهای تفریحی و گردشگری آقایان و همکاران نورچشمیشان بوده و صاحبان اصلی بیت المال از این امکانات باید محروم باشند.

بدون شک اگر ستاد مدیریت بحران استان کار آمد بود باید از همان ساعات اولیه بحران تاکنون شاهد حضور مینی بوس ها و ماشین های شاسی بلند و مناسب زمستان در سطح خیابان های شهرهای استان بودیم تا مردمی که به ناچار برای رفع مشکلات درمانی و دیگر دغدغه هایشان مجبور به رفت و آمد هستند در سریع ترین زمان ممکن به مکان های مورد نظر برسند نه اینکه مجبور به پیاده روی چندین ساعتی و تقبل مخاطرات شکستگی دست و پا شوند.

عدم نظارت فرمانداری ها و مدیریت های پاستوریزه مدیران کردستانی در شهرهای مختلف تا جایی بود که حتی یک دستگاه جرثقیل برای رفع گرفتاری اتومبیل های شهروندان در معابر لغزنده و یخ زده مستقر نشده است و ده ها تصادف وسایل نقلیه تاکنون در سطح خیابان های اصلی و فرعی شهرهای استان به وقوع پیوسته است.

بخش های خدمات شهری شهرداری های استان در این آزمون طبیعی نمره منفی گرفتند و هم اکنون اکثریت محلات سنندج، سقز، بانه، مریوان و کامیاران پوشیده از برف و یخ بوده و شهروندان امکان تردد ندارند.

عدم پیش بینی مدیران شهری و مدیران ارشد استان از وقوع چنین حوادثی در کنار ناکارآمدی مدیریتی موجب شده که مشکلات مردم در این بحران دو چندان شود و مردمی که منتظر خدمت رسانی دستگاه های خدمت رسان باشند از این امر ناامید شده و خودشان وارد عمل شوند.

انباشت زباله در محلات سنندج به دلیل ناکارآمدی حوزه خدمات شهری و ضعف مدیریتی در این حوزه در کنار عدم برف روبی بسیاری از خیابان های سطح شهر بر مشکلات مردم افزوده است و تاکنون اقدامی عملی در این خصوص صورت نگرفته است و مسئولان گوش ها و چشم های خود را بر این واقعیت ها بسته اند.

بر اساس اعلام نظر هواشناسی این میزان بارندگی در استان بی سابقه نیست و می توان گفت در یک دهه اخیر کم سابقه بوده است اما مدیران و تصمیم گیران استانی و شهرستانی در این حادثه نشان دادند که از تجربه و توانایی کافی برای مدیریت بحران هایی اینچنینی برخوردار نیستند و بدون شک اگر در آینده شاهد بحران هایی اینچنینی باشیم شاید عمق فاجعه بیشتر از این موارد باشد.

البته در این میان زحمات و خدمات نیروهای بسیج و سپاه، هلال احمر و راهداری را نباید نادیده گرفت که برعکس دیگر مستخدمان دولت در دیگر ادارات و سازمان ها در خانه هایشان نخوابیدند و به یاری شهروندان پرداختند و بدون شک این مجاهدت آن ها در اذهان عمومی ثبت و ضبط خواهد شد.

موج جدید بارشی از روز پنجشنبه دوباره وارد استان خواهد شد و یخبندان همچنان بر استان حاکم خواهد بود لذا در ساعات آتی منتظر خواهیم بود که ستاد مدیریت بحران استان از انفعال خارج شده و مدیران و متولیان عضو این ستاد به کف خیابان ها آمده و از نزدیک به رفع دغدغه ها و مشکلات فراوان مردم بپردازند.