مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان گفت: برای سال مالی ۱۴۰۰ حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت راه روستایی در نظر گرفته شده است که با این اعتبار بیش از ۳۰۰ کیلومتر راه جدید آسفالت می شود.

به گزارش نوای آبیدر، محمد راشد مدرس گرجی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجموع راه های روستایی استان ۶ هزار و ۲۰۰ کیلومتر است که تاکنون سه هزار و ۱۶۰ کیلومتر آن ها آسفالت شده اند.
وی افزود: حدود ۲۰۰ کیلومتر از راه های روستایی استان در یک سال و نیم اخیر آسفالت شده است.
مدرس گرجی خاطرنشان کرد: میانگین کشوری آسفالت راه روستایی از لحاظ طول راه ۵۴ درصد بوده و میانگین کردستان ۵۰ درصد است ولی بر اساس روستاهای بالای ۲۰ خانوار میانگین کشور حدود ۸۰ درصد و استان کردستان ۶۰ درصد است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کردستان در ادامه سخنان خود از اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد راه آسفالته روستایی در سال مالی ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده با این اعتبار بیش از ۳۰۰ کیلومتر راه جدید روستایی ایجاد خواهد شد.
مدرس گرجی خاطرنشان کرد: در مجموعه راهداری استان هدف گذاری کرده ایم که هزار کیلومتر راه روستایی استان را آسفالت کنیم تا به میانگین کشوری برسیم و این روند با همت و تلاش ویژه در دستور کار است و تا پایان سال مالی ۱۴۰۰ بیش از ۳۰۰ کیلومتر آن محقق می شود.
وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: برای روکش هر یک کیلومتر راه حدود ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است و با کمبود اعتبارات موجود تاکنون عملیات روکش ۱۰۰ کیلومتر راه بین شهری در استان انجام شده است.
مدرس گرجی اعلام کرد: نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر راه های بین شهری استان با خرابی شدید و ۴۰۰ کیلومتر نیز خرابی دارند.
وی افزود: در حوزه نگهداری راه های روستایی محدودیت منابع استانی داریم و اعتبارات بیشتر به حوزه ایجاد راه آسفالته اختصاص داده می شود اما برای جاده های بین شهری این محدودیت کمتر است چون ساخت راه های بین شهری در اختیار راه و شهرسازی است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کردستان اظهار داشت: در مدت یک سال و نیم اخیر ۳۹ میلیارد تومان برای بهسازی جاده های بین شهری استان نیز هزینه شده است.
مدرس گرجی از هوشمندسازی جاده های استان و تجهیز آن ها به دوربین های ثبت تخلف خبر داد و گفت: هم اکنون ۳۳ دوربین در سطح جاده های شریانی استان وجود دارد و ۱۰ مورد دیگر نیز در حال فعال سازی است.
وی افزود: برای مسیر جدید سنندج به مریوان و گردنه صلوات نیز مجوز ۱۴ دوربین دیگر را دریافت کرده ایم اما بر اساس استانداردهای جهانی باید هر ۲۰ کیلومتر یک دوربین در جاده ها باشد و طول راه های بین شهری استان بیش از هزار و ۸۰۰ کیلومتر است.
مدرس گرجی خاطر نشان کرد: دستگاه توزین در حال حرکت نیز در مسیر سنندج به کرمانشاه نصب شده است و از تردد ماشین های با وزن غیر استاندارد جلوگیری می شود.

وی به اختصاص اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومانی به سازمان راهداری کشور برای ساماندهی ۱۷۶ درصد افزایش ترانزیت از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته ایم.

مدرس گرجی در ادامه سخنان خود به حوزه حمل و نقل اشاره کرد و گفت: میانگین ناوگان مینی بوس کشور ۲۵ سال و در کردستان ۳۲ سال است و نیازمند نوسازی ناوگان هستیم اما در بخش اتوبوس میانگین ما ۱۱ سال بوده و یک سال از میانگین کشوری بهتر هستیم.

وی افزود: میانگین سن سواری بین شهری نیز با میانگین کشوری که ۱۱ سال است برابر هستیم.

مدیر کل راهداری، حمل و نقل جاده ای از جا به جایی پنج و نیم تن بار و یک و نیم میلیون نفر مسافر از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه خبر داد و گفت: نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ مسافر شاهد رشد ۱۳ درصدی و از لحاظ بار نیز با رشد ۲ درصدی مواجه هستیم.

مدرس گرجی همچنین از فعالیت ۱۲ هزار راننده در حوزه بار و چهارهزار نفر در حوزه مسافری اشاره کرد و گفت: به زودی پاسگاه پلیس راه بانه- سقز نیز ایجاد خواهد شد.

وی از فعالیت ۴۵۰ نفر پرسنل در قالب ۲۴ راهدارخانه و تجهیز ۳۵۰ دستگاه ماشین آلات راهداری در طرح زمستانی خبر داد و گفت: در حوزه راه های روستایی نیز ۲۰۰ دستگاه ماشین آلات تجهیز شده اند.