رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال جاری بر اساس پیش بینی کارشناسان در کشور چهار و نیم میلیون تن گندم تولید خواهد شد که بیش از ۸۰۰ هزار تن آن مربوط به کردستان خواهد بود.

به گزارش نوای آبیدر ، پیمان اسکندری روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کردستان یکی از قطب های اصلی تولید محصولات کشاورزی در کشور است و بیش از ۱۰ درصد تولید گندم ایران نیز به این استان اختصاص دارد.
وی افزود: سال گذشته به دلیل خشکسالی شاهد کاهش تولید گندم در کشور و به تبع آن در استان کردستان بودیم و در مجموع تنها ۲۷۰ هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شد.
اسکندری خاطرنشان کرد: خوشبختانه با توجه به افزایش نرخ خرید تضمینی گندم شاهد استقبال کشاورزان کردستانی از این مهم بودیم و امسال پیش بینی می شود که بیش از ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن گندم در استان خریداری شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادامه سخنان خود اظهار کرد: امسال بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان پول گندم به اقتصاد استان وارد می شود و این مهم نقش بسزایی در رونق اقتصادی کردستان خواهد داشت.
اسکندری خاطرنشان کرد: سالانه بیش از ۸۰ هزار تن جو نیز در کردستان تولید می شود و اگر نرخ خرید تضمینی جو افزایش یابد شاهد افزایش سطح زیر کشت این محصول نیز خواهیم بود.
وی افزود: هم اکنون اختلاف قیمت آرد با اقلیم کردستان عراق بیش از ۱۰ برابر است و افراد سودجو قصد قاچاق این محصول را دارند و باید با این مهم برخورد قانونی شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: جنگ روسیه و اوکراین موجب اختلال در تأمین غلات و دانه های روغنی در جهان شده است چرا که ۸۰ درصد دانه های روغنی و ۳۰ درصد گندم جهان در این دو کشور تولید می شود.
اسکندری افزود: در حال حاضرکشورهایی که تولید کننده هستند اقدام به ذخیره سازی نموده و امسال در خوش بینانه ترین حالت در کشورمان چهار و نیم میلیون تن تولید گندم خواهیم داشت و این در حالی است که نیاز کنونی کشور بیش از ۱۲ میلیون تن است.
وی خاطرنشان کرد: پیش بینی کارشناسان این است که تا سه سال این بحران ادامه دارد.
اسکندری در ادامه سخنان خود به طرح جدید حمایتی دولت و مردمی کردن یارانه های کالاها اشاره کرد و گفت: به دلیل وجود ارز ترجیحی متأسفانه یارانه به جای اینکه به مصرف کننده یا تولید کننده برسد به افراد وارد کننده رسیده است.
وی افزود: در سنوات گذشته با بیش از ۶۰۰ دلار یک تن گندم را وارد می کردیم اما با ۴۰۰ دلار ماکارونی را صادر می کردیم و این موجب هدررفت ذخایر ارزی می شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: ذخیره سازی پشتیبانی امور دام در استان به صورت منظم در حال انجام است و هیچ مشکلی برای تأمین کالاهای اساسی در استان نداریم.