فرمانده انتظامی کردستان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از دو هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در استان کشف شده است که نسبت به سال گذشته ۱۰۵ درصد رشد را نشان می دهد.

به گزارش نوای آبیدر، سردار علی آزادی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در خصوص سرقت ما نسبت به استان های دیگر وضعیت بهتری داریم و از لحاظ نرخ جرم به جمعیت رتبه ۳۰ کشور را داریم.

وی افزود: تصادفات با ۲۵ درصد، سرقت با ۱۶ درصد و نزاع و درگیری با ۱۵ درصد بیشترین جرایم استان را شامل می شود.

فرمانده انتظامی کردستان خاطرنشان کرد: ۴۰ درصد از جرایم در در شهرستان سنندج رخ می دهد و ۵۳ درصد سرقت های به وقوع پیوسته نیز در این شهرستان صورت می گیرد.

سردار آزادی از افزایش سه درصدی سرقت ها نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: با تلاش نیروهای انتظامی استان بیش از ۸۳ درصد این سرقت ها کشف شده است و در مبحث سرقت ها استان ۲۶ کشور هستیم.

وی افزود: در مبحث قتل نیز استان هجدهم کشور هستیم و تعداد قتل ها در استان به دلیل دو مورد قتل خانوادگی که در سنندج اتفاق افتاد نسبت به سال گذشته با افزایش مواجه شده است اما با تلاش ماموران ما همه قاتلین دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی کردستان، گلایه مردمی در خصوص نزاع های خیابانی و سرقت به عنف توسط معتادان متجاهر برحق بوده و متاسفانه چون در استان مرکز ترک اعتیاد اجباری نداریم این معتادان در معابر عمومی اقدام به سرقت های خرد می کنند.

سردار آزادی افزود: به دنبال ایجاد کمپ اجباری برای جمع آوری معتادان متجاهر هستیم و هنوز مجوزهای لازم از سوی دستگاه های متولی امر صادر نشده است.

وی اظهار داشت: اگر شهروندان با پلیس ۱۱۰ تماس حاصل نمودند و پلیس در سریع ترین زمان ممکن در محل حادثه حاضر نشد می توانند با شماره ۱۹۷ تماس گرفته و علاوه بر طرح شکایت نسبت به کم کاری صورت گرفته در اسرع وقت اکیپ ویژه به محل اعزام خواهد شد.

فرمانده انتظامی استان کردستان اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۸۵۸ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده که تریاک بیشترین نوع مواد مخدر کشف شده را شامل می شود.

سردار آزادی خاطرنشان کرد: در این مدت دستگیری معتادین نیز ۱۲۴ درصد افزایش یافته است.

فرمانده انتظامی کردستان در ادامه سخنان خود از رشد ۱۰۵ درصدی کشفیات کالای قاچاق در استان از ابتدای سال جاری تا ۱۵ مهر ماه خبر داد و گفت: ارزش ریالی این کشفیات دو هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال بوده است.

سردار آزادی همچنین از افزایش ۳۱ درصدی جرایم رایانه‌ای و افزایش۳۶ درصدی کشفیات در این حوزه خبر داد و گفت: ۹۵ درصد از جرایم منجر به کشف شده است و این نشانگر دانش بالای کارشناسان ماست.

وی افزود: ۵۱ درصد از جرایم در حوزه فضای مجازی به مباحث مالی مربوط بوده و ۲۹ درصد اخلاقی و ۲۰ درصد سایر جرایم بوده است.