رئیس کل دادگستری کردستان گفت: در سال ۱۴۰۰ با تلاش همه جانبه همکاران حوزه قضایی شاهد کاهش ۲۱ هزار فقره از موجودی پرونده های استان بودیم.

به گزارش نوای آبیدر ،حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: میزان ورودی پرونده ها به دادگستری استان ۳۷۲ هزار و ۸۱۰ فقره بود که ۳۷۵ هزار پرونده در آن سال رسیدگی شد و در مجموع دو هزار و ۶۰۰ پرونده از موجودی استان کاهش پیدا کرد.

وی افزود: با وجود افزایش ۱۵ درصدی تعداد پرونده های وارده به دادگستری کردستان در سال ۱۴۰۰ شاهد کاهش ۲۱ هزار پرونده از موجودی استان در سال ۱۴۰۰ بودیم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰ بیش از ۴۲۵ هزار پرونده وارده داشتیم و ۴۴۶ هزار پرونده مورد رسیدگی و مختومه شد که تعداد پرونده های کسر شده ۲۱ هزار فقره بوده است که این امر نشانگر کاهش زمان رسیدگی به پرونده های قضایی در استان است.

رئیس کل دادگستری کردستان همچنین از جذب ۳۱ قاضی و ایجاد ۲۰ شعبه جدید در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: بر اساس چارت اداری هم اکنون ظرفیت افزایش شعبه را داریم اما متاسفانه فضای کافی نداریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی در ادامه سخنان خود از توهین، سرقت، ضرب و جرح، تهدید، تخریب، تصادفات رانندگی، تهمت و افترا، تصرف عدوانی، کلاهبرداری و تحصیل مال از طریق نامشروع را به عنوان ۱۰ اتهام کیفری اول استان نام برد.

وی همچنین مطالبه وجه، اعسار از پرداخت محکوم به، مطالبه خسارت، طلاق توافقی، بطلان معامله، مطالبه اجرت المثل، ابطال سند، مطالبه وجه چک، مطالبه وجه سفته و الزام به تنظیم سند رسمی را از جمله ۱۰ اتهام حقوقی در استان عنوان کرد.