اتفاقات اخیر دانشگاه کردستان نشان داد که پروفسور رحمت صادقی رئیس دانشگاه کردستان از احوالات و اتفاقات پیرامون خود بی خبر است و بود و نبودش با هم تفاوتی ندارد و در مقابل هم نهاد رهبری این دانشگاه نیز هیچ دغدغه ای در خصوص اتفاقات انجام شده ندارد.

به گزارش نوای آبیدر، اتفاقات چند روز گذشته دانشگاه کردستان بحث داغ این روزهای فضای مجازی استان کردستان است، داستان از آنجا شروع شد که عده ای دانشجو منتسب به انجمن جامعه اسلامی خودجوش به اصلاح یک اقدام مغایر با قانون اساسی اهتمام کرده بودند و همین موضوع دستمایه جریان سازی های بعدی شد.

اینکه اقدام دانشگاه کردستان در نصب تابلویی به غیر از زبان فارسی در دانشگاه  و دانشکده ها غیرقانونی بوده و علی رغم درخواست پیگیری ها و بیانیه و عدم جواب قانع کننده دانشگاه  که منجر به اقدام  آن چند نفر دانشجو می شود که باید در جایی دیگر به آن پرداخته شود.
اما ماجرا از آنجا خنده دار می شود که روابط عمومی دانشگاه کردستان در واکنشی که به بیانیه تشکل جامعه اسلامی داشته است عنوان کرده که در سربرگ نامه های دانشگاه کردستان که جزو اسناد رسمی هم محسوب می شود هیچ تغییری ایجاد نشده و مغایرتی با قانون ندارد. اما وقتی به سربرگ جدید نامه های دانشگاه کردستان دقت می کنیم متوجه می شویم که به سه زبان فارسی، انگلیسی و کردی کلمه دانشگاه کردستان قید شده است، حال فرض بر این باشد که مسئولان دانشگاه کردستان مدعی شوند این تنوع نوشتار به خاطر دانشجویان خارجی ای باشد که در آنجا تحصیل می کنند اما این ادعا قابل توجیه نیست چون باید در سربرگ همین نامه هم مشخص می شد که این دانشگاه  متلعق به کدام کشور است و این موضوع در سربرگ نامه های دانشگاه کردستان کاملا مبهم است چون هیچ نشانی از جمهوری اسلامی ایران در آن دیده نمی شود!
بنابراین اینکه مدیریت دانشگاه کردستان اعلام کرده است که تمام اسناد رسمی این دانشگاه به زبان فارسی است و دانشگاه کردستان محلی برای قوم‌گرایی و افکار واپس‌گرایانه نبوده و نخواهد بود خود به خود زیر سوال می رود و اسناد موجود ثابت می کند رئیس دانشگاه کردستان پشت قومیت گرایی پنهان شده و باید در مجامع قانونی و قضایی نسبت به آن پاسخگو باشد.
 جالبتر اینکه روابط عمومی دانشگاه کردستان در بیانیه ای که در این باره منتشر کرده به صراحت کتمان حقیقت کرده و رئیس دانشگاه کردستان نیز بر آن صحه گذاشته است.
بخش تاسف بار ماجرا جایی نمایان می شود که  صادقی رئیس دانشگاه کردستان در خصوص اقدامات اخیر (تغییر سربرگ نامه های اداری ) اظهار بی اطلاعی کرده و حتی مدعی شده که از تغییرات سردرب دانشکده ادبیات هم اصلاً اطلاع نداشته است که اگر چنین باشد باید به حال دانشگاه کردستان خون گریست!
حال این سوال مطرح می شود که یک رئیس دانشگاه بی خبر از احوالات و اتفاقات درون حوزه مدیریتی خود چگونه می تواند مشکلات دانشگاه و دغدغه های دانشجویان را رفع و رجوع کند؟
اینکه رئیس دانشگاه از اتفاقات رخ داده خبر نداشته جای بسی تأسف است اما آیا ایشان نمی توانست موضوع مربوطه و اتفاقات رخ داده را در داخل خود دانشگاه حل کند و قبل از آنکه به بیرون درز پیدا کند و رسانه های معاند روی آن موج سواری و فرافکنی کنند به آن فیصله دهد؟!
قطعا هیچ کسی با یک نوشته یا تابلو مشکلی ندارد و نباید هم آدرس غلط داده شود و ذهنها را منحرف کرد، اما حقیقتاً ندانم کاری ها، بی قانونی ها و هر که به هر کی های داخل یک دستگاه عریض و طویل علمی به نام دانشگاه کردستان مشکل ساز و تاسف آور است.
و اما در ادامه همین ماجرا باید چند نکته را خدمت نماینده محترم ولی فقیه در دانشگاه کردستان نیز عارض شویم که اگر خودشان در  تعطیلات و تفریحات بودند که قطعا حقشان است اما باید خود قضاوت کنند که آیا معاون ایشان آقای حسین عجم صلاحیت و صلابت دفاع از منویات رهبری و اصل قانون اساسی را دارد یا خیر که در غیاب ایشان و در جلسه تصمیم گیری اتفاقات اخیر دانشگاه کردستان رأی به تضعیف نظام داده است؟
ختم کلام اینکه مسئولان دانشگاه کردستان در ابتدا از روی بی قانونی اقدام به انجام نصب تابلویی کردند و پس از کش و قوس های فراوان و حاشیه سازی ها، فرافکنی های بسیار و مکدر و ملول کردن احوالات شهروندان، دوباره از روی لجاجت نسب به احیای همان اقدام غیرقانونی و همان حالتی که دانشجویان به آن و به حق معترض بودند مبادرت کردند! و باید گفت که این اقدام مسئولان دانشگاه کردستان نوش دارو بعداز مرگ سهراب است چون در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۳۰ در شورای فرهنگی دانشگاه مسئله غیرقانونی بودن تغییر سربرگ ها و تابلو ها مصوب می شود در صورتی که در تاریخ ۱۴۰۰/۵/۲۸ دانشجویان اقدام به پاک کردن نوشته های غیررسمی می کنند. یعنی اول انجام می شود بعد تصمیم گیری می کنند.