رئیس دانشگاه کردستان گفت: یکی از طرح های پژوهشی در خصوص تاریخ، ادب و فرهنگ کردستان، احداث موزه مشاغل قدیمی سنندج است که این طرح در دستور کار دانشگاه کردستان قراردارد.

به گزارش نوای آبیدر، رحمت صادقی اظهار داشت: این طرح به منظور معرفی مشاغل قدیمی و فراموش شده سنندج در دست اجراست.

 

وی به فعالیت‌های پژوهشکده کردستان شناسی این دانشگاه در سال گذشته اشاره کرد و افزود: گروه زبان و ادبیات کُردی مجله پژوهشنامه ادبیات کردی را بخوبی مدیریت کرده و توانستند درجه “ج” را برای آن دریافت کنند.

 

رییس دانشگاه کردستان گفت: تدوین اطلس فرهنگی استان، طرح توسعه اشتغالزایی روستایی برای تعداد زیادی از روستاهای استان، طرح مطالعه طراحی سند توسعه دهستان های استان و تعداد زیادی طرح‌های پژوهشی دیگر در خصوص تاریخ، ادب و فرهنگ کردستان در حال انجام است.

 

صادقی اضافه کرد: در حوزه پژوهش و بطور خاص در مبحث چاپ مقالات پژوهشی دانشگاه کردستان در سه سال اخیر به ترتیب ۳۴۲، ۴۸۴ و ۳۷۰ مقاله خارجی و ۳۱۹، ۳۵۸ و ۳۹۷ مقاله داخلی را منتشر کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه این آمار در هفت ماهه اول سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۲۹۹ و ۱۹۸ مقاله خارجی و داخلی است تاکید کرد: در کنار رسالت و ماموریت‌های بین المللی و ملی، برای خود رسالت و ماموریت محلی قایل هستیم و در راستای مسوولیت اجتماعی خود سعی کردیم از پتانسیل‌های نرم افزاری و سخت افزاری داخل دانشگاه برای توسعه منطقه و رفع مسایل و مشکلات آن استفاده کنیم.

 

رئیس دانشگاه کردستان یادآور شد: در همین زمینه شبکه ملی جامعه و دانشگاه در قالب ۹ کمیته فعال است و نشست‌ها و وبینارهای مختلفی بطور پیوسته برگزار می‌شود.

 

صادقی تاکید کرد: مرکز نوآوری پیشرفت منطقه‌ای با مشارکت بنیاد ۱۵ خرداد برای کار بر روی توسعه روستایی در این دانشگاه فعالیت دارد.