نماینده مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: سلامت مردم خط قرمز ماست و ضروری است غفلت وزارت نیرو در خصوص آب شرب سنندج به صورت ویژه جبران شود.

به گزارش نوای آبیدر، محسن فتحی در خصوص وضعیت ناگوار آب شرب سنندج گفت: از ابتدای شروع این موضوع به عنوان وکیل مردم این دیار، پیگیری و رفع این بحران را در دستور کار خود قرار دادم.

وی افزود: سال های متمادی فاضلاب روستایی و پساب های کشاورزی روستاهای اطراف در سد وحدت انباشت می‌شد، و همین موضوع از مهمترین عوامل تغییر کیفیت و رنگ و بوی نامطبوع آب شرب گردیده است.

فتحی اظهار داشت: به طور مستمر و ویژه موضوع اتمام انتقال آب سد آزاد، تجهیز تصفیه خانه و انتقال فاضلاب روستاهای اطراف از طریق مکاتبات و به صورت تلفنی با مدیران کشوری و استانی در دستور کار بوده است.

دبیر کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به غفلت وزارت نیرو در این باره اشاره کرد و گفت: ضروری است با تسریع در اتمام پروژه انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج این کم کاری جبران شود.

فتحی افزود: این طرح هم اکنون پیشرفت مناسبی دارد و قرار است بهار ۱۴۰۱ عملیات اجرایی آن تمام شود و به بهره‌برداری برسد.

وی خاطرنشان کرد: برای اصلاح شبکه توزیع آب شرب و جلوگیری از هدررفت آن در شهر سنندج نیاز به اعتبار ویژه‌ای است و مجمع نمایندگان استان در این خصوص تلاش خواهد کرد.

نماینده مردم سنندج افزود: یکی از مشکلات ما در بحث آب شرب سنندج، هدررفت ۴۰ درصدی در بخش توزیع است که این مهم به فرسوده بودن شبکه توزیع برمی‌گردد و باید اصلاح شود.

فتحی اعلام کرد: برای اجرای این طرح اعتباری بیش از دو هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است و امیدواریم قرارگاه خاتم و شرکت پیمانکار این پروژه در کمتر از یک سال بتوانند این مهم را عملیاتی کنند.