معاون امور ایران در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از برگزاری کنفرانس منطقه ای وحدت اسلامی به میزبانی سنندج و در اواخر تیرماه سال جاری خبر داد.

به گزارش نوای آبیدر، محسن مسچی روز سه شنبه در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی اجلاس منطقه ای وحدت اسلامی که در سالن کنفرانس مرکز بزرگ اسلامی در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: همه اقشار کردستانی متحداً برای خدمت به کشور، نظام و انقلاب سراپا شور بودند و دلیل برگزاری اولین همایش در استان کردستان نیز انقلابی بودن اقشار مختلف این خطه از میهن اسلامی است.
وی با اشاره به استقبال خوب مسئولان استانی از برگزاری نخستین همایش منطقه‌ای وحدت اسلامی در کردستان گفت: این همایش در تاریخ ۲۹ و ۳۰ تیرماه سال جاری با حضور مهمانانی از اقلیم کردستان عراق، استان‌های آذربایجان غربی ،کرمانشاه و تهران در اردوگاه امام علی(ع) کمیته امداد امام خمینی (ره) در سنندج برگزار می شود.
مسچی با تأکید بر تقویت جایگاه ملی و مذهبی ‌قوم کرُد گفت: قوم کرد مترداف است با ایرانی بودن و جایگاه ایرانی بودن، ولی امروزه غربی ها با نگاه استعماری و با هدف تغییر قومیتی در نظر دارند که لباس، فرهنگ و زبان این قوم را تغییر دهند.
وی خاطر نشان کرد: اولین راه تقویت جایگاه ملی و مذهبی قوم کرُد تقویت علمای تقریب در منطقه است و باید با تقویت و تقریب فکری و فرهنگی و هم افزایی در یک جبهه در مقابل جبهه استعمار ایستادگی کرد.
مسچی افزود: مرحله دوم همایش و کنفرانس منطقه ای به صورت گسترده و با دعوت از علما و مهمانانی از دیگر کشورهای همسایه کُرد زبان و مقیم اروپا برگزار خواهد شد.
معاون امور ایران در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پایان سخنان خود اظهار کرد: اولین دانشگاه تقریب مذاهب برای تعامل و ارتقاء رشد علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی با کشورهای همسایه در کردستان راه اندازی می شود و اقدامات اولیه این کار صورت گرفته است.