مجموعه آپارتمان‌های ادب نخستین مجموعه آپارتمانی کردستان بوده و چندین دهه است با بی توجهی مدیران امور شهری به حال خود رها شده است و ساکنان آن با انواع ناهنجاری های اجتماعی مواجه شده اند.

به گزارش نوای آبیدر، عملیات ساخت این مجموعه از چند سال قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی آغاز شد اما در دوران جنگ تحمیلی بخشی از این مجموعه آسیب دید و در دهه شصت تکمیل و بازسازی شد.

 

در اواخر دهه هشتاد تاکنون شاهد تصرف چندین هزار متر مربع از اراضی این مجتمع خصوصی توسط برخی ادارات استانی و شهرستانی هستیم که به گفته ساکنان این مجموعه این میزان تعدی و تصرفات به ۱۵ هزار مترمربع می رسد.

تعدادی از ساکنان این مجتمع مسکونی در تماس با خبرنگاران کردتودی خواستار رسیدگی به وضعیت نامناسب این مجموعه مسکونی شده اند که خبرنگاران ما با مراجعه به این مجتمع مسکونی با تعدادی از این افراد گفت و گوهایی داشته اند که در ادامه خواهد آمد.

اکنون تنها امیدمان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است

یکی از بانوان ساکن در این مجتمع مسکونی در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: ۳۰ سال پیش به همراه همسرم که کارمند یکی از ادارات دولتی بود با هزار آرزو در این مجموعه آپارتمانی که در مرکز شهر سنندج واقع شده است، ساکن شدیم اما نمی‌دانستیم که پس از یک دهه این مجموعه آپارتمانی به دلیل زیاده خواهی برخی از مدیران شهری به خرابه‌ای تبدیل خواهد شد.

وی افزود: مجموعه آپارتمان‌های ادب نخستین مجموعه آپارتمانی کردستان بوده و چندین دهه است به حال خود رها شده است.

این بانوی سنندجی خاطرنشان کرد: امور ساختمانی این مجتمع از اواخر دهه پنجاه شمسی شروع شده و تا دهه شصت ادامه پیدا کرده است و در مجموع ۵۴ بلوک آپارتمانی در آن مستقر هستند.

وی افزود: مجتمع آپارتمانی ادب در سال‌های آغازین محل اسکان کارمندان ادارات مختلف دولتی بوده که به مرور زمان هر کدام از ادارات دولتی از جمله شرکت مخابرات اقدام به فروش بلوک‌های تملیکی خود نموده و زمینه برای حضور اقشار مختلف مردم در این مجموعه ۷۰ هزار متری فراهم شد.

وی اذعان کرد: موقعیت بسیار ویژه این مجتمع آپارتمانی و واقع شدن آن در گران‌ترین خیابان سنندج موجب شده که چشم طمع زمین خواران و رانت‌های مسکن و دلالان این عرصه به این الماس خفته در گل و لای بیافتد.

این بانوی سنندجی اظهار کرد: همراهی معنادار شهرداری سنندج، اداره راه و شهرسازی، فرمانداری سنندج و دستگاه‌های متولی امور شهری با نیت شوم دلالان و زمین خواران موجب نگرانی و ناراحتی ساکنان این مجتمع شده و می‌توان ادعا کرد که شهرداری سنندج در دو دهه اخیر هیچ اقدام عمرانی در این محوطه انجام نداده است اما هر سال عوارض خود را از ۵۴ بلوک و جمعیت چند هزار نفری این مجموعه آپارتمانی دریافت می‌کند.

وی افزود: جالب‌تر اینکه هم اکنون نیروی انتظامی، دادگستری، ثبت و اسناد، دانشگاه علوم پزشکی، اداره کل تأمین اجتماعی و شرکت مخابرات دارای واحدها و بلوک‌های سازمانی متعدد در این مجموعه هستند اما حتی از سوی این ادارات هم برای ساماندهی این مجموعه کاری نشده است.

این بانوی سنندج تصریح کرد: اکنون تنها امیدمان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که توسط واحد محرومیت زدایی و سازندگی خود به داد این مردم برسد و همچون یک روستای دورافتاده به این مجتمع مسکونی بنگرد و برای تسطیح و رفع مشکلات ما اقدامی عملی کند چرا که از استاندار و سایر مدیران ارشد استانی و شهرستانی ناامید شده ایم.

اعضای شورای شهر تنها در زمان انتخابات به فکر این مجتمع ۲۰۰۰ نفری می افتند

بهرام نژاد از ساکنان مجتمع مسکونی ادب در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: بنده کارمند یکی از ادارات دولتی استان هستم و برای خودم متأسفم که تمام سرمایه زندگی خود را در مجتمعی هزینه کرده ام که شهرداری، فرمانداری و دیگر دستگاه های اجرایی تنها به عنوان محلی برای زهر چشم گرفتن از مردم به این مجتمع می نگرند و آن هم به این دلیل بوده که ساکنان این مجتمع حاضر نشده اند که چندین هزار متر دیگر از محوطه این مجموعه آپارتمانی را به آقایان تقدیم کنند.

وی افزود: واقعا جای شرمساری است که در نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ مسئولی پاسخگوی ۲۰۰۰ نفر ساکن در یک مجتمع مسکونی آن هم در مرکز شهر سنندج نباشد.

بهرام نژاد تصریح کرد: هنوز دلیل این دهن کجی مسئولان شهری به مجتمع مسکونی برای بسیاری از شهروندان نامعلوم است و سنندجی ها به این باور رسیده اند که مدیران شهرداری تنها برای منافع شخصی خودشان و در جاهایی که فامیل هایشان مستقر هستند اقدام به امور عمرانی می کنند و بی توجهی به دغدغه ساکنان مجتمع مسکونی ادب کاملا مغرضانه و عامدانه است.

مسئولان استان کردستان عامدانه به دغدغه ساکنان این مجتمع توجهی نمی کنند

یکی از مالکان واحدهای مسکونی مجتمع آپارتمانی ادب نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بیش از ۲۰ سال است که بنده مالک یکی از واحدهای این مجتمع هستم و در آن زندگی می کنم اما تاکنون ندیده ام که شهرداری یا دستگاه خدمت رسان دیگری در این مجتمع کاری انجام دهد.

وی افزود: با این وجود ساکنان این مجتمع هر ساله عوارض شهرداری و مالیات های مرتبط با ملک خود را پرداخت می کنند.

این شهروند سنندجی اظهار داشت: موقعیت این مجتمع آپارتمانی بسیار ویژه بوده و در گران ترین نقطه شهر سنندج واقع شده است و طبیعی است که یک سری دلالان و رانت خواران خصوصی که با ادارات دولتی ارتباط دارند نگذارند که به این مجتمع رسیدگی شود.

وی افزود: تعجب ما این است که با وجود بازتاب دغدغه های ساکنان این مجتمع آپارتمانی در روزنامه ها و سایت ها چرا تاکنون دستگاه های نظارتی و امنیتی به مفسده پشت این بی توجهی و دلال بازی در این مجتمع ورود نکرده اند؟

این شهروند سنندجی تصریح کرد: اکنون برای ما که ساکن این مجتمع مسکونی هستیم مسجل شده است که مسئولان استانی عامدانه به دغدغه ها و درخواست های مردم بی توجهی می کنند و تنها منافع برخی سودجویان خارج از این مجتمع برایشان مهم است.

پایگاه خبری کوردتودی در روزهای آتی سلسله گزارش هایی را از وضعیت این مجتمع مسکونی و تصرف غیرقانونی عرصه این مجتمع توسط برخی دستگاه های اجرایی منتشر خواهد کرد.