رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان سنندج از دستگیری قاچاقچی پرندگان شکاری در این شهرستان خبر داد.

به گزارش نوای آبیدر، فؤاد مصطفی نژاد اظهار کرد: با رصد اطلاعاتی و استفاده از گزارش همیاران محیط‌زیست، یک قاچاقچی که قصد صید، زنده گیری و فروش پرندگان شکاری را داشت، شناسایی و در لحظه ارتکاب به جرم در مناطق و زیستگاه های شهرستان سنندج دستگیر شد.

وی تصریح کرد: محیط بانان این اداره یک متخلف که قصد زنده گیری وخریدوفروش پرندگان شکاری با ارزش استان کردستان و انتقال آن به استان‌های جنوبی و در نهایت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را داشت در حین صید دستگیر کردند.

وی گفت: همچنین در بازرسی به عمل آمده از فرد خاطی سه قطعه کبوتر چاهی که به عنوان طعمه استفاده می کرد نیز کشف و ضبط شد.

وی خاطرنشان کرد: با عنایت به اینکه عمل ارتکابی این افراد بر اساس قوانین شکار و صید جرم محسوب می‌شود، پرونده این متخلفین پس از تنظیم صورت‌جلسه اولیه به مراجع قضایی ارجاع شد و قاضی پرونده نیز با توجه به حساسیت موضوع فوراَ حکم را صادر کرده و فرد خاطی به پرداخت ۶۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال جریمه نقدی محکوم شد.

مصطفی نژاد یادآور شد: پرندگان شکاری جز گونه های در خطر انقراض بوده که تحت حمایت ویژه سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند. لذا از تمامی دوستداران محیط زیست خواستاریم هرگونه زنده گیری و آسیب به این پرندگان را به نزدیکترین اداره محیط زیست یا به سامانه ۱۵۴۰ اطلاع دهند.