رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سالانه بیش از سه میلیون تن محصولات کشاورزی در استان تولید می شود.

به گزارش نوای آبیدر، محمد فرید سپری در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: کشاورزی محور توسعه کردستان بوده و با تکیه بر این بخش می توان رونق اقتصادی و توسعه اشتغال را در استان رقم زد.

وی افزود: امنیت غذایی و حفظ منابع پایه استقلال هر جامعه ای را تضمین می کند و حوزه کشاورزی در این راستا دارای جایگاه ویژه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: ۳۰ درصد اشتغال کردستان در حوزه کشاورزی وجود دارد و سالانه بیش از سه میلیون تن تولیدات در این عرصه داریم.

سپری افزود: در حوزه تولید گندم جزو چهار استان برتر هستیم، در تولید گوشت مرغ رتبه هشتم کشور، سیب زمینی رتبه پنجم، توت فرنگی رتبه اول، گردو رتبه چهارم و نخود رتبه چهارم را داریم.

وی از تجهیز ۵۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم نوین آبیاری خبر داد و گفت: میزان بهره وری در عرصه های کشاورزی استان نیز بالاتر از میانگین کشوری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اعلام کرد: ۸۸ درصد اراضی کشاورزی استان دیم هستند و این ویژگی در هیچ استان کشور وجود ندارد.

سپری در ادامه سخنان خود به راه اندازی شش ایستگاه هواشناسی کشاورزی در استان اشاره کرد و گفت: در این راستا اطلاع رسانی به موقع در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی افزود: امسال در سطح ۴۲۰ هزار هکتار مبارزه با آفات انجام شده است که در نوع خود بی نظیر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود از تولید سالانه دو میلیون تن علوفه در استان خبر داد و گفت: یکی از قطب های اصلی تولید علوفه در کشور هستیم.

سپری اظهار داشت: ۳۸ هزار فقره تسهیلات به ارزش ۱۹ هزار میلیارد ریال در سال گذشته به بهره برداران بخش کشاورزی اعطا شده است و برای ۳۶ هزار نفر تثبیت شغل ایجاد کرده است.

وی افزود: در هفته جهاد کشاورزی ۱۰۰ پروژه با تسهیلات ۴۵۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.