رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کردستان گفت: اگر نمایندگان مجلس با تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت و اعتبار مساوی برای همه استان ها موافقت کنند این مهم از خدمات ماندگار دولت سیزدهم خواهد بود.

به گزارش نوای آبیدر، بهرام نصرالهی زاده روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در سنندج اظهار کرد: رکن رسانه در راستای توسعه هر جامعه ای ویژه است و قدردان همراهی اصحاب رسانه هستیم.

وی افزود: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس در حال بررسی است و هر ساله جزییات این لایحه در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

نصرالهی زاده خاطرنشان کرد: از چند جهت این لایحه مهم است چون اولین لایحه بودجه دولت جدید است و تغییرات اساسی با سال های گذشته پیدا کرده است.

وی افزود: ریل بودجه تغییر کرده است و سنوات گذشته پروژه محور بود و بر اساس کارهای عمرانی و پروژه ها بود اما بودجه سال آینده با ماهیت اقتصادی و رشد اقتصادی شکل گرفته است اما به معنای نادیده گرفتن پروژه های عمرانی و امور زیرساختی نیست.

نصرالهی زاده اظهار داشت: دولت سیزدهم رشد هشت درصدی اقتصادی را در لایحه بودجه ۱۴۰۱ هدف گذاری کرده است و تلاش کرده از بودجه به عنوان یک ظرفیت استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از معایب در کشور تمرکز بیش از حد تصمیم گیری ها در مرکز کشور است لذا ویژگی دیگر بودجه سال آینده تمرکز زدایی و تفویض اختیار به استان هاست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان اظهار کرد: در لایحه سال آینده اختیارات بیشتری به استان ها داده شده و خود استان ها متولی رشد اقتصادی استان خودشان خواهند بود و تلاش دولت در جهت عدالت محوری و اصلاح نابرابری های جغرافیایی است.

نصرالهی زاده افزود: در لایحه بودجه سال آینده تلاش برای ثبات اقتصادی و کنترل تورم با ابزارهای مختلف است.

وی اعلام کرد: در لایحه بودجه سال آینده حداقل حقوق کارمندان به چهار و نیم میلیون تومان می رسد و سطح پوشش بیمه کشاورزی از ۱۸ به ۲۷ درصد خواهد رسید.

نصرالهی زاده در ادامه سخنان خود اعلام کرد: در لایحه بودجه سال آینده مبحث تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت در همه استان ها پیش بینی شده که مدیریت و تصمیم گیری و سیاست گذاری آن کاملا در اختیار استان است و در خدمت حمایت از تولید و ایجاد اشتغال فعالیت می کند.

وی افزود: دو هزار میلیارد تومان به هر صندوق استان داده شده و تفویض اختیار به استان ها شده است که یکی از بزرگترین کارهایی است که برای توسعه استان هایی همچون کردستان نیاز است.

نصرالهی زاده ابراز امیدواری کرد که نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی در کنار نمایندگان استان های کمتر توسعه یافته کشور از ایجاد این صندوق و اعتبار مساوی دو هزار میلیارد تومانی برای همه استان ها دفاع کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کردستان در ادامه سخنان خود از افزایش ۲۱.۳ درصدی بودجه استانی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ برای کردستان خبر داد و گفت: در مجموع دو هزار و ۳۳۸ میلیارد و ۸۰۹ میلیون تومان برای استان در قالب بودجه استانی درنظر گرفته شده است.

نصرالهی زاده افزود: برای پروژه های ملی در استان کردستان نیز هزار و ۴۰۶ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که رشد ۶ درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۰ نشان می دهد.

وی اعلام کرد: در بخش اعتبارات هزینه ای ۷۳۸ میلیارد تومان برای استان کردستان در نظر گرفته شده است که رشد ۲۱ درصدی را نسبت به بودجه امسال نشان می دهد.