رئیس کل دادگستری استان کردستان گفت: در سال ۹۹ به صورت ویژه به مبحث فساد اداری و اقتصادی در استان ورود شد و بیش از ۵۰۰ پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت.

به گزارش نوای آبیدر، حجت‌الاسلام سیدحسین حسینی روز سه شنبه در نشست خبری در سنندج اظهار کرد: در ابتدای سال گذشته در مجموع ۱۰۴ هزار پرونده در دستگاه قضا وجود داشته که ۲۴۴ هزار پرونده در ۸ ماهه سال ۹۹ به آن اضافه شده است.

وی افزود: ۲۳۷ هزار مورد از این تعداد تا پایان ۸ ماهه سال گذشته رسیدگی شده است و نهایتا ۱۱۱ هزار پرونده باقیمانده است.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان اعلام کرد: در ابتدای آذرماه ۱۱۱ هزار پرونده وجود داشت که ۱۳۸ هزار پرونده در چهار ماهه آخرسال با سرعت‌بخشی در کار رسیدگی شد و در نهایت در پایان سال ۱۰۲ هزار پرونده باقیماند که این مهم عملکرد مثبت ۱۰ هزار پرونده را برای دستگاه قضا در استان کردستان رقم زده است.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای سال ۹۹ میزان صدور الکترونیک ابلاغیه ها ۸۶ درصد بوده است، گفت: در پایان ۸ ماهه سال ۹۹ این میزان به ۸۷٫۵ درصد رسید و این مهم در پایان سال به ۹۰ درصد رسیده است.

رئیس کل دادگستری کردستان خاطرنشان کرد: برنامه دادگستری کردستان این است که تا پایان سال‌جاری ابلاغ‌های الکترونیک به ۹۵ درصد افزایش یابد.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در راستای رسیدگی به پرونده‌های مقابله با قاچاق هم اشاره کرد و گفت: در ۶ ماهه دوم سال ۹۹ اقدامات خوبی در راستای مقابله با قاچاق سازمان یافته در سطح استان انجام گرفت.

وی افزود: تشکیل پرونده برای قاچاق ۵۴ شمش، ۱۷ کیلوگرم طلا، پرونده برای قاچاق کولر گازی به ارزش ۱۳ میلیارد تومان، تشکیل پرونده برای قاچاق ۳۰ خودروی لوکس، قاچاق تجهیزات پزشکی، باندهای قاچاق مشروبات الکلی، تشکیل پرونده برای قاچاق ۲ هزار و ۳۰۰ احشام و پرونده قاچاق سلاح و مهمات در سال گذشته انجام گرفته است.

وی گفت: مبارزه با فساد از شعارهای محوری آیت‌الله رئیسی است که این موضوع با جدیت در کردستان دنبال می‌شود.

حسینی با بیان اینکه این سیاست در استان‌ها نیز ملاک عمل قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این سیاست در کردستان نیز در دوره ریاست‌های قبلی دستگاه قضای استان و چه در مقطع فعلی ملاک عمل بوده است.

وی اظهار کرد: اینکه فساد هنوز در کشور وجود دارد کسی نمی‌تواند منکر شود، ولی نمی‌توان گفت چون هنوز فساد وجود دارد کاری انجام نگرفته است لذا باید در این زمینه منصفانه قضاوت کرد.

حسینی اظهار کرد: فساد وجود دارد اما نباید مبالغه کرد، باید با مصداق و دلیل عنوان کرد اگر هم دلیلی وجود نداشته باشد باید محرمانه منعکس شود چون ما قطعا ورود و رسیدگی خواهیم کرد.

وی افزود: در جریان پرونده های مفاسد اقتصادی رسیدگی شده در سال ۹۹، عملکرد دو مدیرکل و یک فرماندار مورد بررسی قرار گرفت و به مبحث زمین های واگذار شده اداره کل راه و شهرسازی استان نیز ورود شد.

مدیر کل دادگستری کردستان اعلام کرد: ورود به دو پرونده کلان اقتصادی به ارزش سه هزار میلیارد تومان، وصول ۸۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی و تکمیل پرونده ۱۲۰ میلیارد تومان پرونده فرار مالیاتی دیگر، ورود به تخلفات شهرداران و شوراهای اسلامی چندین شهر استان، تخلفات مالی یکی از ادارت پست شهرستانی از شاخص ترین موارد پرونده های مفاسد اقتصادی و اداری در سال گذشته بودند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی در ادامه سخنان خود به آزادسازی بیش از ۴۴ هکتار از اراضی تحت تولیت راه و شهرسازی، ۷۶۲ هکتار اراضی ملی تحت تولیت منابع طبیعی، ۲۹ هکتار بستر رودخانه و سه هکتار اراضی زراعی و باغات در سال گذشته خبر داد.

وی افزود: در سال ۹۹ در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز ۱۲ واحد تولیدی به چرخه تولید و اقتصاد استان برگشتند.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی همچنین از آزادی هزار و ۳۰۴ نفر از زندانیان استان بر اساس دستورات قضایی در سال گذشته خبر داد و گفت: حدود ۴۰ درصد از زندانیان استان در ایام تعطیلات نوروز از مرخصی استفاده کرده و خوشبختانه شاخص های کیفی و رتبه استان در سطح کشور در حوزه زندان ها نیز با صعود هشت پله ای نسبت به سال ۹۸ به رتبه ۱۵ کشور ارتقا یافته است.

مدیر کل دادگستری استان کردستان در پاسخ به سوال خبرنگاران استان در خصوص عدم پرداخت حقوق دولتی معادن و مطالبات عمومی از این محل اظهار کرد: در سال جاری کارگروه ویژه دفاع از بیت المال با محوریت احقاق حقوق عامه از درآمد معادن فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و نتایج پیگیری های این کارگروه نیز اطلاع رسانی خواهد شد.

وی همچنین در خصوص معدن «قزل قیه» سریش آباد نیز افزود: باید ستاد اجرایی فرمان امام در مرجع قضایی حاضر شده و امور مرتبط با هبه این معدن نیز به مرحله اجرا برسد.

وی از ورود دادگستری استان به موضوع آب شرب سنندج هم خبر داد و خاطرنشان کرد: تشکیل پرونده در این راستا انجام گرفته و اقدامات خوبی در این زمینه در حال انجام است.

رئیس کل دادگستری کردستان اضافه کرد: معضل مرغ در شب عید از دیگر مواردی بود که دادستان استان در ایام عید یک تنه ورود پیدا کردند و با وجود عدم همراهی برخی از دستگاه‌های اجرایی کار بسیار مناسب مدیریت شد که جای تقدیر دارد.

وی از انجام یک‌هزار و ۶۲۰ مورد بازدید چهره به چهره قضات از زندان و کسب رتبه چهارم در این بخش در کشور خبر داد و گفت: دادگستری کردستان در سال گذشته در بخش ارائه خدمات و توجه به زندان و زندانیان نسبت به سال ۹۸ رشد داشته به طوری‌که از رتبه ۲۳ به رتبه ۱۷ دست یافت.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان اضافه کرد: کسب رتبه نخست در حوزه فرهنگی کشور، کسب رتبه عالی در برنامه‌های آموزشی، منجر شدن ۱۲فقره پرونده قتل به سازش، تشکیل شعبه ویژه اصحاب رسانه، ساماندهی نهادهای جایگزین رسیدگی قضایی و صیانت از همکاران دادگستری و نظارت بر عملکرد و ورود به تخلفات وکلا و کارشناسان را از دیگر اقدامات انجام شده در سال گذشته از دیگر اقدامات طی سال گذشته بوده است.