پس از گرانی اقلام خوراکی مختلف در بازار این روزها شاهد افزایش ناگهانی قیمت سبزیجات و صیفی جات در بازار هستیم به گونه ای که در برخی اقلام شاهد افزایش بیش از ۵۰درصدی هستیم.

به گزارش نوای آبیدر، تنظیم بازار و استفاده از داده های درست اقتصادی در هر جامعه ای می تواند بر امنیت روانی و آسایش اجتماعی مردمان ساکن در آن جامعه مؤثر واقع شود.

 

متأسفانه طی هفت سال اخیر دولتمردان تدبیر و امید به دلیل فاصله گرفتن از بتن جامعه و کم توجهی به دغدغه های مردم در کف بازار به دنبال پیاده کردن استراتژی های کلان نشأت گرفته از نسخه های کشورهای غربی در جامعه بوده اند.

این نگاه به بیرون و فراموش کردن ظرفیت های داخلی موجب شده است در بسیاری حوزه ها که در طول سال های متمادی هیچ آشفتگی و نوسانی وجود نداشته باشد قارچ های بی تدبیری و بی برنامه ای رشد کرده و موجب پریشان خاطری مردم شود.

تصمیمات احساسی دولتمردان تدبیر و امید در صدور مجوز صادرات و واردات برای اقلام خوراکی موجب نوسان در قیمت این اقلام شده و علاوه بر مصرف کنندگان شاهد صدمات بسیاری برای تولیدکنندگان در داخل کشور بوده ایم و در این میان تنها دلالان و واسطه ها سودهای کلانی به جیب برده اند.

طی چند روز اخیر شاهد گرانی بی سابقه قیمت سبزیجات و صیفی جات در شهرهای مختلف ایران به ویژه کردستان بودیم که این مهم نارضایتی توزیع کنندگان و مصرف کنندگان را به دنبال داشته است.

وحید از سبزی فروشان خیابان انقلاب سنندج در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: زیاده خواهی واسطه ها و دلالان و همراهی مسئولان موجب شده است که در این فصل سال شاهد صادرات بی رویه سبزیجات و صیفی جات باشیم و همین امر کمبود این محصولات در بازار و گران شدن آن ها را به دنبال داشته است.

وی افزود: طی چند روز اخیر به عنوان مثال قیمت سبزی از کیلویی هشت هزار تومان به کیلویی ۱۲ هزار تومان رسیده است و برخی صیفی جات نیز حتی قیمتی دو برابری داشته اند.

این سبزی فروش که به انصاف فروشی و ارائه اجناس مرغوب در سنندج معروف است در ادامه سخنان خود اظهار کرد: به پاس احترام مردم و رعایت حقوق مصرف کنندگان بنده به همراه چند نفر از هم صنفی ها از خرید اقلامی که توسط واسطه ها با قیمت گران عرضه می شد خودداری کردیم و پس از دو روز ناچار شدیم برای پاسخگویی به نیاز مردم این اقلام را خریداری و عرضه کنیم.

وحید افزود: صادرات بی رویه سبزیجات و صیفی جات تولید شده در دشت های جنوب و جنوب غرب کشور به کشورهای همسایه و طمع روز افزون دلالان و واسطه ها در این عرصه موجب گرانی سرسام آور این محصولات در بازار شده و تا زمانی که مدیران و مسئولان ما برای خوشحالی دلالان بدون هیچ تدبیری اقدام به دادن مجوزهای صادراتی کنند این روند گرانی ها ادامه خواهد داشت.

کاک ماشاالله از سبزی فروش های نام آشنای سنندج نیز در این خصوص اظهار کرد: متأسفانه مصرف داخلی فدای صادرات محصولات شده و در این خصوص نیز کسی پاسخگو نیست.

وی افزود: با پیشرفت تکنولوژی و توسعه راه ها و وسایل حمل و نقل انتظار می رود که دسترسی مردم به نیازهای اولیه از جمله مواد خوراکی آسان تر شود و اما متأسفانه در جامعه ما دلالان و واسطه ها تمامی این حلقه های دسترسی را گسسته و منافع عمومی را فدای کسب منفعت شخصی می کنند.

این کاسب نام آشنای سنندجی اظهار داشت: بارها به دلیل نوسان در قیمت سبزیجات و صیفی جات  حتی عرضه کنندگان محلی این محصولات هم توان خریدن آن ها را نداشته اند و دور از انتظار نیست که بسیاری از مردم مظلوم و تهیدست ساکن در نواحی حاشیه ای شهرها توان خرید بسیاری از این اقلام را نداشته باشند.

کاک ماشاالله تصریح کرد: در گذشته ای نه چندان دور سبزیجات و صیفی جات جز ارزان ترین اقلام خوراکی در جامعه ما محسوب می شدند و بسیاری از خانواده های ضعیف با خریدن این اقلام بخشی از سبد غذایی خود را تأمین می کردند اما هم اکنون شاهد خالی شدن سفره مردم از سبزیجات و صیفی جات هستیم و این زنگ خطری در مسیر سلامت عمومی جامعه خواهد بود.

فردین مرادی از شهروندان سنندجی ساکن خیابان انقلاب نیز در گفت و گو با خبرنگار کردتودی اظهار کرد: جای تأسف است برای استانی که از قطب های کشاورزی ایران قلمداد می شود که سبزیجات و صیفی جات مورد نیاز خود را از نقاط دیگر و با قیمت چند برابری وارد کند.

وی افزود: مدیران و مسئولان استانی که در ایام مختلف سال در رسانه ها از کاشت هزاران اصله نهال و جنگل کاری و آبی کردن زمین های کشاورزی صحبت می کنند آیا نمی توانند در خصوص تولید سبزیجات و صیفی جات هم برنامه ریزی کرده و نیاز استان را در این خصوص برطرف کنند؟

این شهروند سنندجی خاطرنشان کرد: جای تأسف است که در بازار سنندج بسیاری از اقلام سبزیجات و صیفی جات نایاب یا کم یاب بوده و این در حالی است که در استان های همجوار این اقلام به وفور و قیمت های پایین تری در دسترس مردم است.

مرادی افزود: این بی برنامه ای ها و بی تدبیری ها در استان کردستان تمامی ندارد و آقایان مسئول خودشان چون به صورت مستقیم خرید نمی کنند حتی از قیمت سبزیجات و صیفی جات و دیگر اقلام موجود در بازار بی خبر هستند و نمی دانند که مردم با چه مشکلاتی مواجه هستند.

خبرنگار کردتودی برای پیگیری این موضوع و روند توزیع سبزیجات و صیفی جات توسط واسطه ها به میدان میوه و تره بار سنندج هم مراجعه کرد که هیچکدام از عرضه کنندگان و واسطه ها حاضر به مصاحبه نشده و همگی به اتفاق گران شدن قیمت این اقلام را منشأ خارج از استان و صادرات بی رویه به خارج از کشور در استان های تولیدکننده اعلام کردند.