سردار سیدصادق حسینی فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان در جریان بازدید از روستای گردشگری نیر سنندج بر لزوم حمایت دستگاه های متولی از صنعت گردشگری روستایی تأکید کرد.

به گزارش نوای آبیدر،روستای نیر یکی از روستا های منطقه ژاورود سنندج است این روستا در۵۰ کیلومتری جنوب غربی شهر سنندج قرار دارد.

 

 

 

روستای نیر روستای در دل دو دره، روستای تاریخی و بسیار زیبا از منطقه ژاوه رود از توابع بخش سیروان است. خانه های این روستا به خاطر فرسودگی و بافت قدیمی که دارد این روزها به خاطر نوسازی تغییر شکل داده است. مردمان این منطقه به خاطر موقعیت جغرافیای روستا که در دل دره قرار دارد و خانه های سنگی و شغل کشاورزی اما نه از زمین های حاصلخیز بلکه از کوههای سنگی به مردمانی بسیار سخت کوش معروفند. محصولات کشاورزی این روستا اغلب توت فرنگی، گردو، توت سفید و بادام است. طبیعت زیبای «میرگوار» که در حدفاصل روستای تنگیسر و نیر قرار دارد مکانی بسیار زیبا در این منطقه است.

 

 

 

مردم این روستا با لهجه کردی هورامی صحبت می کنند. اکثریت مردم این روستا به کار کشاورزی اشتغال دارند و درآمد اصلی مردم این منطقه از راه کشت توت فرنگی است. روستا دارای باغات میوه زیادی است طوری که این باغها روستا را در میان گرفته اند و منظره ی بسیار زیبایی به روستا داده است.

 

 

 

«نیر» از جمله روستاهای مطرح شهرستان سنندج به شمار می‌رود که تنوع در محصولات کشاورزی و بافت قدیمی و خانه های بوم گردی آن دل هر گردشگری را جذب خود می‌کند.

 

 

 

سردار سیدصادق حسینی فرمانده سپاه بیت المقدس استان کردستان در بازدید از روستای گردشگری نیر، عنوان کرد: امروزه رونق اقامتگاه‌های بوم گردی در دل طبیعت زیبای روستاهای کردستان نه تنها جذابیتی خاص را در گردشگری سبز نمایان ساخته است بلکه با توسعه این صنعت، پویایی، نشاط اجتماعی و اقتصادی را در جوان روستانشین ایجاد کرده است.

 

 

 

فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان افزود: بوم‌گردی، صنعت جدیدی است که بطور کامل شناخته‌ شده نیست و هدف آن زنده کردن آداب و رسوم مردم روستا، صنایع دستی و احیا کردن فرهنگ آنها است.

 

 

 

سردار حسینی تصریح کرد: صنعت بوم گردی فرصتی است که افراد برای یک روز هم که شده از زندگی شهری فاصله گرفته و زندگی روستایی را تجربه کنند.

 

 

 

وی تأکید کرد: با وجود تبلیغات و ایران هراسی که در آنسوی مرزها انجام می شود با فعال کردن صنعت بوم گردی در استان های مختلف می توان فرهنگ صلح، آرامش و دوستی ایرانیان را به دنیا معرفی کرد.

 

 

 

سردار حسینی بر لزوم حمایت دستگاه های متولی از فعالان عرصه بوم گردی و گردشگری روستایی تاکید کرد.

 

 

 

فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان در ادامه پای صحبتها و درد دلهای فعالان عرصه بوم گردی روستای نیر نشست و موانع و مشکلات سد راه انها را بررسی و کنکاش کرد.

 

 

 

در ادامه تصاویری از بازدید سردار حسینی از روستای نیر را می بینید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام