رئیس جمهور گفت: مردم کردستان بدانید که برنامه دولت مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است و در این میدان مصمم هستیم که بیشتر از هر مورد در این زمینه اقدام کنیم.

به گزارش نوای آبیدر، آیت الله رئیسی روز جمعه در جمع مردم سنندج در سالن ۶ هزار نفری ۲۲ گولان اظهار کرد: ایستادگی با بصیرت در مقابل معاندین و ضدانقلاب، تقدیم بیش از ۵ هزار شهید و ۹ هزار جانباز، زنان و مردان اهل فرهنگ و هنر، خطه ای که مدنیت و فرهنگ آن زبان زد است و در یک کلمه می توانم بگویم «بژی کوردستان» (زنده باد کردستان.)

وی افزود: اقوام یک فرصت هستند و همواره قوم کرد و مردمی که در این خطه زیست می کنند مردمانی اهل تلاش، فعالیت و کار هستند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: کردستانی ها مردمانی هستند که در عرصه های مختلف نقش آفرینی کرده اند و علما و بزرگان بسیاری در این خطه پرورش یافته اند و برای همه ایرانیان جای افتخار هستند.

وی افزود: کردستان در عرصه های کشاورزی ، دامداری، گردشگری، اقتصاد روستایی، معدن، اقتصاد دیجیتال و حوزه نوآوری ظرفیت هایی دارد که باید به درستی از این ظرفیت ها استفاده شود.

آیت الله رئیسی از استاندار کردستان خواست که حلقه های مشورتی از نخبگان و نیروهای انقلابی را در کردستان تشکیل دهد و از تمام ظرفیت های فکری برای توسعه استان استفاده کند.

وی اظهار کرد: در حوزه اصلاحات اقتصادی زمینه‎های رانت، فساد، پارتی بازی و روابط ناسالم اقتصادی را با قوت از بین می‎بریم و و معتقدیم روابط اقتصادی ناسالم نمی تواند امنیت اقتصادی را در کشور ایجاد کند.

وی ادامه داد: بسترهایی که زمینه فساد و روابط ناسالم دارند باید اصلاح شود و می گویم که از دستگاه قضایی وارد دستگاه اجرایی شدم آنجا مبارزه با مفسدین بود و اینجا مبارزه با فساد است لذا مردم کردستان بدانید که برنامه دولت مبارزه با فقر، فساد و تبعیض است و در این میدان مصمم هستیم که بیشتر از هر مورد در این زمینه اقدام کنیم.

 

تقویت بازارچه های مرزی کولبری را از بین می برد

 

آیت‌الله رئیسی گفت: مسئولان باید در جهت منافع مردم حرکت کنند هر چند افرادی از این حرکت ناراحت باشند، مردم برای ما مهم است.

وی عنوان کرد: در کردستان نیروی انسانی توانمند داریم، در دولت گفته‌ام و در شوراهای اداری گفته‌ام و در جمع شما می‌گویم که بومی‌گزینی برای ما مهم است و مسوولان باید در همه عرصه‌ها از نیروهای جوانان کارآمد بومی استفاده کنند.

رئیس جمهور اضافه کرد: بارها عرض کرده‌ام و بازهم امروز می‌گویم شما مردم تصمیم‌گیران دولت هستید چون دولت با رای شما روی کار آمده است اگر نیرویی در اداره‌ای کارآمد نیست، روابط ناسالم دارد، رشوه‌گیر است باید باهاش مقابله کرد.

وی گفت: بازارچه های مرزی زمینه کولبری را کاملا از بین می برد چرا که یک فرصت برای تبادل تجات اقتصادی است و بسیاری از مشکلات جوانان می تواند در این زمینه حل شود.

 

فرصت مرزهای کردستان برای توسعه تجارت و صادرات استفاده شود

 

وی با بیان اینکه حتما از فرصت مرز برای توسعه تجارت و صادرات باید استفاده شود و راه ان فعال کردن بازارچه های مرزی است گفت: آنچه مورد توقع مردم عزیز است این است که دولتمردان موظفند در این راستا فعالیت کنند و حال بعد از ۴۳ سال به یک بلوغی از نظر سیاسی اجتماعی، اقتصادی رسیدیم که نارسایی هایی که مردم را رنج می دهند را نباید نداشته باشیم و این خواسته ی مردم و مسئولین و خانواده شهیدان است.

وی با بیان اینکه ما در کردستان امروز چند نعمت بزرگ داریم که کشور از آن موهبت برخوردار است گفت: اولین موضوع امنیت است که امنیت در این استان نعمتی است که خداوند ارزانی داشته است و باید قدر آن را بدانیم ، دومین مورد نعمت وحدت و انسجام در این استان بین اقوام مختلف است که امروز تعدد اقوام در کشور یک فرصت است و باید غنیمت شمرده شود و سومین مورد نعمت وحدت و انسجام بین علمای شیعه و سنی در کشور بوده که از نعمت های بزرگی است که باید خداوند را شاکر باشیم.

آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: نعمت مولفه های حضور مردم متدین و انقلابی در صحنه است چرا که آنچه دشمن را همواره مایوس می کند حضور مردم در صحنه های مختلف و نشست های انقلابی و حضور در صحنه هاست که پیام ناامیدی برای دشمن و پیام امید برای مردم دارد.

 

یکی از عقب ماندگی کشور در اجرای عدالت اقتصادی است

 

رئیس جمهور تأکید کرد: دشمن تصور می کرد با تحریم ما را نابود می کند اما بیشترین پیشرفت ها را در تحریم ها داشته ایم چرا که دشمن تلاش کرد بعد از جنگ تحمیلی، سپاه و ارتش ما توانایی نداشته باشد اما بیشترین پیشرفت را در صنایع نظامی می بینیم و افتخارات بزرگی در کشور آفریده شده که باید خدا را شاکر باشیم.

وی افزود: یکی از عقب ماندگی کشور ما در حوزه اجرای عدالت و حوزه های اقتصادی است که اگر مسئولین به نسخه انقلاب توجه می کردند وضع متفاوت بود.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: توجه به داشته های ملت و چشم نداشتن به اخم و لبخند بیگانگان و توجه به دستان برومند جوانان کشور پیشرفت را برای این کشور به ارمغان می آورد و این برنامه جدی دولت انقلابی ماست.

وی گفت: در این استان استفاده از نظرات و دیدگاه های همه اقشار و صاحب نظران مورد تأکید است و به استاندار کردستان تأکید کردم که حلقه های مشورتی و انقلابی از نخبگان بگذارید و و نظراتشان را مورد توجه قرار دهید.

رئیس جمهور ادامه داد: دولت مردمی در شعار نیست و باید مردم در حوزه مسائل اقتصادی اجتماعی و فرهنگی مردم نقش ایفا کنند لذا از مردم کردستان خصوصا شهر سنندج می خواهم که برنامه های دولت را با مساعدت و حضور خود یاری کنند و صمیمانه از شما تشکر می کنم که در این اقدامات دولت دشمن را ناکام گذاشتید و نشان دادید که یاریگر دولت هستید و افتخار دولت هم نوکری برای عموم مردم خواهد بود و به این نوکری افتخار می کنیم.

 

امروز کشاورزی و مراکز صنعتی ما یک جبهه است

 

رئیس جمهور ادامه داد: هر گره ای که از زندگی مردم باز شود خواست دولت است و هر تولید کننده ای که تولید کشور را افزایش دهد نور امید در دل مردم و یاس بدخواهان خواهد شد.

آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: امروز کشاورزی و مراکز صنعتی ما یک جبهه است که سربازانی در مقابل دشمنان قرار گیرند که استقلال و بالندگی داشته باشد که به کمک خدا مصمم هستیم که دشمن را ناامید کنیم و دوستداران انقلاب و مردم را امیدوارتر کنیم.

وی در پایان گفت: مسائلی که فردی و شخصی و خانوادگی است جمع آوری و پیگیری می شود و پروژه های مختلف هم بعد از این جلسه در شورای اداری مورد بحث قرار خواهد گرفت و در پایان با همه وجود این جمله کوردی«بژی کوردستان» را می گویم.

«بژی کوردستان» یعنی زنده باد کردستان.