کارشناس حوزه فناوری اطلاعات و از نخبگان it کشور گفت: سطح دسترسی به خدمات حوزه فضای مجازی در کشورهای پیشرفته دنیا برای همه مردم یکسان نبوده و مدیریتی منطقی در این حوزه برقرار است.

امید سیفی در گفت‌وگو با خبرنگار نوای آبیدر اظهار کرد: فضای مجازی ظرفیتی بزرگ برای توسعه و پیشرفت در عصر کنونی بوده و بسیاری از کشورهای موفق دنیا با برنامه ریزی منسجم و منطقی توانسته است سود سرشاری از این حوزه کسب کنند.
وی افزود: تعریف طیف های مختلف سنی و تعریف سطوح مختلف دسترسی به اینترنت در کنار ایجاد زیرساخت های لازم برای دسترسی به آخرین تکنولوژی های موجود در دنیا از جمله طرح های منسجمی است که کشورهای موفق اروپایی، آمریکایی و آسیایی توانسته اند با تکیه بر آن به دستاوردهای بزرگی برسند.
سیفی عنوان کرد: بازار چندین تریلیون دلاری حوزه فناوری اطلاعات نیازمند برنامه ریزی منسجم و تدوین طرح های پیشران است و این واقعیت توسط کشورهای مختلف دنیا پذیرفته شده است.
وی افزود: طی چند روز اخیر نیز از سوی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح صیانت از فعالان حوزه فضای مجازی مطرح شده است که بسیاری از شهروندان بدون کوچکترین اطلاعی در خصوص این طرح اقدام به مخالفت با این مبحث کرده اند.
این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات تصریح کرد: بدون شک ساماندهی حوزه مجازی و تعریف سطوح مختلف دسترسی امری لازم و ضروری برای این عرصه بوده و استفاده از تجربیات موفق جهانی می تواند کمک ویژه ای به شهروندان ایرانی بکند.
سیفی افزود: هم اکنون بسیاری از استفاده کنندگان از فضای مجازی کمترین اطلاعاتی نسبت به امنیت سایبری و تخلفات این حوزه نداشته و بدون سواد رسانه ای در این فضا جولان می دهند و همین امر هزاران پرونده قضایی در دادسراها و پلیس فتا را در کشورمان رقم زده است.
وی خاطرنشان کرد: ساماندهی فضای مجازی یک مطالبه همیشگی از سوی فعالان حوزه فناوری اطلاعات و مراکز علمی و پژوهشی بوده و امیدواریم نمایندگان مجلس با روشنگری و اطلاع رسانی به موقع مسیر طرح صیانت از فعالان فضای مجازی را در سریع ترین زمان ممکن هموار کنند.