معاون سواد آموزی آموزش و پرورش کردستان گفت: بر اساس سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ بیش از ۸۲ هزار نفر در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال کردستان بی سواد بودند که ۴۰ هزار نفر آن ها تاکنون باسواد شده اند.

به گزارش نوای آبیدر، رمضان یوسفی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هم اکنون هزار و ۳۰۰ آموزش دهنده به صورت مستمر مشغول به خدمت در عرصه سواد آموزی به قشر بی سواد در استان هستند.
وی افزود: هر ساله ۴۰ هزار نفر ساعت دوره توانمند سازی برای آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی برگزار می شود و ارتقای علمی این افراد از اولویت های ما به شما می رود.
یوسفی در ادامه سخنان خود به دستاوردهای ۴۲ ساله نهضت سواد آموزی در کردستان اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۵۵ تنها ۳۰ درصد گروه سنی ۶ سال و بالاتر در کردستان با سواد بودند که خوشبختانه این مهم تا پایان سال ۹۹ به ۸۴.۳۸ درصد رسیده است.
وی افزود: در این مدت نیز میانگین باسوادی زنان کردستانی از ۱۴.۹۸ درصد به ۷۸.۴ رسیده و نرخ باسوادی در مناطق روستایی نیز از ۲۱ درصد به ۷۴.۹۸ درصد رسیده است.
معاون سواد آموزی آموزش و پرورش کردستان اعلام کرد: بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن که در سال ۱۳۹۵ انجام شده است ۲۶۵ هزار و ۱۰۳ نفر از جمعیت استان بی سواد بودند که ۸۲هزار و ۲۵۰ نفر آن ها در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بودند.
یوسفی افزود: طی پنج سال اخیر بیش از ۴۰ هزار نفر از جامعه هدف ما در استان باسواد شده اند و این روند با تلاش شبانه روزی آموزش دهنده های ما ادامه دارد.
وی خاطرنشان کرد: طی دو سال اخیر ۷۶۳ نفر از آموزش دهندگان جذب آموزش و پرورش شدند و هم اکنون هزار و ۳۰۰ نفر آموزش دهنده در استان مشغول به فعالیت هستند.
یوسفی اعلام کرد: به مناسبت هفته سواد آموزی نمایشگاه دستاوردهای سوادآموزان استان دایر خواهد شد و از آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان برتر استان در این هفته تجلیل به عمل خواهد آمد.