مدیر کل تبلیغات اسلامی کردستان گفت: هم اکنون بیش از هزار و ۴۰۰ تشکل مردمی دینی در استان فعالیت دارند که این مهم نشان دهنده مشارکت گسترده کردستانی ها در فعالیت های دینی است.

به گزارش نوای آبیدر ،حجت الاسلام والمسلمین برومند رازیانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در سنندج اظهار کرد: سازمان تبلیغات اسلامی چراغ راهش همیشه آیات قرآن کریم و احادیث نبوی و سیره معصومین و علما و بزرگان دینی بوده است.

وی افزود: این سازمان از نهادهای انقلابی است که طی بیش از چهار دهه از فعالیت خود زمینه ساز تسهیل امور حمایتی از فعالیت های دینی در سراسر کشور بوده است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی کردستان تصریح کرد: سالگرد تأسیس این سازمان به عنوان روز اطلاع رسانی دینی نامگذاری شده است و بدون شک اصحاب رسانه نیز در این مسیر نقش آفرین هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رازیانی خاطرنشان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی وظیفه تبلیغ اسلام ناب محمدی(ص) در بین مردم است و منحصر به یک مذهب خاص اسلامی نیست.

وی افزود: تسهیل گری و حمایت و پشتیبانی از حرکات مردمی وظیفه اصلی ماست و در این راستا جریان ها و شبکه های تبلیغی اعم از علما و روحانیون، کانون های قرآنی و هیأت های مذهبی همگی جزو جامعه هدف ما هستند.

مدیر کل تبلیغات اسلامی کردستان اظهار داشت: پشتیبانی از کارهای اصیل مردمی سیاست اصلی این سازمان است و تصدی گری مدنظر نبوده و نیست.

حجت الاسلام والمسلمین رازیانی اعلام کرد: هم اکنون بیش از ۱۴۰۰ تشکل مردمی دینی در استان فعال هستند که این سازمان در ایام مختلف ساز به عنوان تسهیل گر از این تشکل ها حمایت های مادی و معنوی را انجام می دهد.

وی در ادامه سخنان خود به بخشی از فعالیت های این سازمان در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: اداره کل تبلیغات اسلامی نیز بر مبنای وظایف انسانی و پیشگام در امتثال امر رهبر فرزانه انقلاب (مدظله) اقدام به حمایت، هدایت و نظارت بر فعالیت‌های پایگاه‌های اجتماعی، نظارت و حمایت از انجمن‌ها و سمن‌های مردم نهاد وابسته و همچنین تشکل‌های مردمی وابسته به این اداره کل کرده است.

 

وی در ادامه سخنان خود به اقدامات صورت گرفته در سال ۱۴۰۰ توسط این اداره کل و ادارات تابعه شهرستانی اشاره کرد و گفت: برگزاری نشست روشنگری ویژه روحانیون مساجد در شهرستان‌های سنندج، قروه و بیجار، طبخ ۱۲ هزار پرس غذا و اطعام نیازمندان در سطح مساجد استان و حسینیه‌ها، توزیع ۳۰۰ بسته معیشتی، برگزاری ۶ کارگاه آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد در مساجد از جمله اقدامات حوزه امور مساجد اداره کل تبلیغات اسلامی استان کردستان بوده است.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان تصریح کرد: با توجه به اینکه مبلغین مشغول در طرح، پیام رسانانی هستند که پیام الهی و سیره و سنت رهبران دینی و فرهنگ و معارف اسلامی را به مردم می‌رسانند در سال ۱۴۰۰ نیز با توکل به خداوند و با توجه به محرومیت‌ها و کمبودها در مناطق تبلیغی خود و همچنین با وجود پیک ششم کرونا توانستند به بهترین نحو و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی فعالیت‌های تبلیغی خود را انجام دهند.

 

حجت الاسلام رازیانی از برگزاری نشست طلایه داران تبلیغ برای اعزام ماه مبارک رمضان در شهرستان‌های قروه بیجار و کامیاران، برگزاری ۳۰۰ مراسم ملی و مذهبی در شهرستان‌های استان، برگزاری هزار و ۵۰۰ مراسم عزاداری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در همه شهرستان‌های استان در ایام ماه محرم و صفر، برگزاری طرح مواسات و توزیع بسته‌های غذایی به تعداد ۱۲ هزار بسته به ارزش هر کدام ۵۰۰ هزار تومان در بین نیازمندان را از جمله مهمترین فعالیت‌های حوزه اعزام به استقرار در استان عنوان کرد.

 

وی برگزاری همایش مبشرین فرهنگی، همایش سادات نبوی در روستای پارسانیان سقز، جشن میلاد حضرت رسول (ص) و امام جعفر صادق (ع) در تمامی مساجد جامع شهرستان‌ها، حمایت از ۵۰ برنامه محوری و محرومیت زدایی در مناطق کمتر برخوردار با تخصیص ۲۵۰ میلیون ریال اعتبار، دیدار و تجلیل از مقام شامخ شهدای اهل سنت استان توسط رؤسای دفاتر تابعه، نشست مشترک علمای شیعه و سنی در مرکز بزرگ اسلامی با همکاری ستاد برگزاری مناسبت‌های ماه ربیع، تجلیل از علمای اهل سنت (ائمه جمعه و جماعت) در سطح استان با حضور در منازل ایشان توسط رؤسای دفاتر تابعه، برگزاری همایش پرچمداران وحدت با حضور نماینده ولی فقیه در ۶ شهرستان استان، تجلیل از ۱۰ نفر از جهادگران و خیرین اهل سنت و ۱۴ خانه قرآن اهل سنت در ماه مبارک رمضان را از برنامه‌های شاخص واحد ادیان و فرق اداره کل تبلیغات اسلامی استان کردستان در سال ۱۴۰۰ عنوان کرد.

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی کردستان در ادامه سخنان خود به فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی این اداره کل در سال گذشته اشاره کرد و گفت: برگزاری جشن اولین مهمانی در راستای ترویج عمل به مناسک دینی و تشویق تازه مکلفین برای عمل به واجبات الهی، برگزاری پویش بزرگ استانی روزه اولی‌ها و تجلیل از دختران و پسران روزه اولی در سراسر استان

، راه اندازی تلویزیون اینترنتی توان پلاس ویژه کودکان و نوجوانان پر امید ایران زمین، برگزاری ۱۲ نشست بصیرت افزایی در راستای جلب مشارکت حداکثری مردم در انتخابات، برگزاری ۴۵ دوره آموزش تخصصی اقشار تأثیرگذار در سطح استان از جمله این برنامه‌ها بوده است.

 

حجت الاسلام رازیانی از ثبت نام و اجرای آزمون تخصصی حفاظ قرآن کریم، اجرای طرح تفسیر عمومی قرآن کریم به صورت مجازی و ثبت نام از ۵۳۰ نفر متقاضی در کردستان، اجرای چهارمین جشنواره بین المللی قرآن و عترت ویژه طلاب و روحانیون و فرزندان آنها، اعزام ۱۳ نفر از مدرسین توانمند استانی به همایش و اجلاسیه سراسری طرح تربیت قرآنی نورالثقلین، اجرای طرح حمایت و تقدیر از ۱۶ خانه قرآن استان همزمان با سراسر کشور، برگزاری ۲۰۰ دوره آموزش تربیت آموزشیار پیرو انعقاد تفاهم نامه با نیروهای مسلح، اجرای مرحله اول رصد و پایش مجازی ۳۱۷ خانه قرآن و عترت به عنوان مهمترین فعالیت‌های حوزه دارالقرآن کریم این اداره کل در استان کردستان نام برد.

 

وی به گزارش عملکرد تشکل‌های دینی تبلیغات اسلامی کردستان در سال ۱۴۰۰ نیز اشاره کرد و گفت: توزیع هزار و ۷۰۰ بسته معیشتی و ۵۸ هزار پرس غذای گرم به صورت بیرون بر توسط هیئات مذهبی، تهیه و توزیع ۱۸ هزار پرس افطاری ساده توسط هیئات مذهبی در مناطق محروم و نیازمند، برگزاری نشست‌های تخصصی علمای شیعه و سنی با موضوع غدیر،

حمایت ۳ میلیارد و ۳۰۰ ملیون ریال از هیئات مذهبی با مشارکت اداره کل اوقاف و امور خیریه، برگزاری ۱۲ محافل قرانی به مناسبت اربعین حسینی در هیئات محوری، برگزاری مراسم شب‌های احیا در ۱۲۴ هیئت مذهبی از جمله مهمترین فعالیت‌های این حوزه بوده است.

 

حجت الاسلام رازیانی خاطرنشان کرد: برگزاری پویش سراسری رأی اولی‌ها در سطح استان، برگزاری گفتمان‌های دینی مدارس در سطح استان و برگزاری کارگاه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی در مدارس صدرا استان از جمله فعالیت‌های حوزه فرهنگی بوده است.

 

وی همچنین از برگزاری همایش نقش زنان در مشارکت حداکثری انتخابات در استان، برگزاری کارگاه آموزشی سبک زندگی اسلامی در سطح استان، تجلیل از مربیان فعال قرآنی در استان، برگزاری بیش از ۴۰ کارگاه تحکیم بنیان خانواده توسط بانوان در سطح استان و همایش تجلیل از بانوان دفاع مقدس در سطح استان به عنوان بخشی از مهمترین فعالیت‌های امور بانوان اداره کل تبلیغات اسلامی کردستان در سال ۱۴۰۰ نام برد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رازیانی اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۱ نیز از طرف استان برنامه هایی پیشنهاد و تصویب شده است که از جمله این ها می توان به تقویت گفتمان انقلاب اسلامی، ارتقای مدارس صدرا در شهرستان های مختلف استان، ارتقای شیوه های نوین تبلیغ، برگزاری دوره های تخصصی در حوزه کودک و نوجوان، بانوان، مدارس و ادارات و توسعه شبکه امامت مساجد اشاره کرد.