سیرانبند بانه نام روستایی مرزی در 24 کیلومتری جنوب شرقی بانه است که در مقطعی از دفاع مقدس جزو ناامن ترین مناطق کردستان به شمار می رفت و برای پاکسازی این منطقه و مناطقی از این دست عملیات های بسیاری انجام شد و شهدای بسیاری تقدیم شد.

به گزارش نوای آبیدر،سیرانبند بانه نام روستایی مرزی در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی بانه است که در مقطعی از دفاع مقدس جزو ناامن ترین مناطق کردستان به شمار می رفت و برای پاکسازی این منطقه و مناطقی از این دست عملیات های بسیاری انجام شد و شهدای بسیاری تقدیم شد.

 

 

 

اما ماجرای شهدای غریب سیرانبند از این قرار است که در ۱۷ رمضان ۱۳۶۱ ضدانقلاب ۱۰ نفر از رزمندگان را به اسارت گرفته بودند، بعد از تحمل ۹ ماه اسارت و اذیت و آزار در نزدیکی این روستا به شهادت رسیدند.

 

 

 

ایازی راوی کُرد دفاع مقدس می گوید: هفده روز تمام، این شهدا را با پای پیاده از سنندج تا بانه آورده بودند و در تمام این هفده روز، روزه بوده اند.

 

 

 

او می گوید: ضدانقلاب برای این شهدا شرط می گذارد که در قبال توهین به نظام و رهبری آزاد می شوند اما قبول نمی کنند و یکی از شهدا در جواب آنها فریاد می زند «الله اکبر، جانم فدای رهبر».

 

 

 

ضدانقلاب وقتی با این صحنه مواجه می شوند آنها را به رگبار می بندند و پس از سه روز مردم روستا جسد آنها را پیدا می کنند و به خاک می سپارند.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام