علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای افتتاح ۲ طرح گردشگری و بررسی آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی هورامان وارد کردستان شد.

به گزارش نوای آبیدر،‌وزیر میراث فرهنگی دقایقی پیش  با استقبال رسمی استاندار کردستان و جمعی از مسئولان استانی در فرودگاه سنندج وارد استان شد.

طرح‌های مورد افتتاح در روز نخست این سفر شامل مجتمع تفریحی گردشگری اقامتی و پارک آبی سپهر تابناک دیواندره و کاخ موزه خسروآباد سنندج است.

مجتمع تفریحی و گردشگری سپهرتابناک یکی از بزرگترین مجتمع‌های گردشگری استان که در شهر دیواندره قرار دارد، دارای بخش‌های مختلف و متنوعی از جمله مجموعه مدرن پارک آبی، استخر، رستوران، شهربازی، سالن چند منظوره، جایگاه پمپ بنزین، هتل، پارکینگ و فضای سبز بوده که در غرب کشور کم نظیر است.

این مجتمع در ۱۹ هزار و ۲۴۳ مترمربع زیربنا و با بیش از یک هزار میلیارد ریال تسهیلات و سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شده است که برای بیش از ۱۰۰ نفر اشتغالزایی ایجاد خواهد کرد.

فاز نخست کاخ موزه فرهنگ و مفاخر ایران زمین نیز روز دوشنبه در عمارت تاریخی خسروآباد سنندج با حضور وزیر میراث فرهنگی افتتاح می‌شود که مجموعه عمارت و باغ خسروآباد از شاخص‌ترین بناهای استان به سال ۱۲۲۳ هجری قمری توسط امان‌الله‌خان اردلان والی، حاکم کردستان در مساحت شش هزار متر مربع ساخته شده و به شماره ۱۴۹۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازدید از مجسمه ایثار و مقاومت مردم کردستان، زیپ لاین و پل معلق سنندج از دیگر برنامه‌های علی اصغر مونسان در روز نخست سفرش به کردستان است و در روز پایانی نیز بازدید از پایگاه هورامان و بررسی آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی هورامان و نیز نشست با انجمن‌ها و جوامع بخش خصوصی از جمله دیگر برنامه‌های وزیر میراث فرهنگی در این استان است.