رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوعاتی که باید در استان کردستان حل شود ناهماهنگی بین دستگاه ها است که منجر به ایجاد موانع برای تولید و صادرات می شود، این در حالی است که استان ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه دارد.

به گزارش نوای آبیدر، عزت اله اکبری تالارپشتی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در نشست نهایی پیگیری و نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی در استان کردستان با بیان اینکه سفرهای نظارتی نمایندگان به ویژه رئیس مجلس پیام خوبی را به مردم ایران منتقل کرده است، گفت: این نظارت های میدانی موجب توسعه متوازن استان های مختلف خواهد شد و رنگ محرومیت را در استان های محروم کشور کمرنگ می کند.

وی با اشاره به بازدید خود از شهرهای مختلف استان کردستان و واحدهای صنعتی عنوان کرد: یکی از موضوعاتی که باید در استان کردستان حل شود ناهماهنگی بین دستگاه ها است که منجر به ایجاد موانع برای تولید و صادرات می شود، این در حالی است که استان ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه دارد.

تالارپشتی با بیان اینکه باید هدفگذاری ها در استان مشخص باشد، اضافه کرد: به عنوان مثال سیاستگذاری برای تعیین بانه به عنوان منطقه ویژه اقتصادی باید مشخص باشد و شرایط برای ورود سرمایه گذار در استان کردستان بیش از آنچه که در مقطع کنونی وجود دارد بهبود پیدا کند به عنوان نمونه زمین رایگان و یارانه‌ های ویژه در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد تا بتوان ریشه کولبری در استان را تضعیف کرد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ایجاد پایانه‌های صادراتی در استان کردستان را موجب احیای کشاورزی در استان برشمرد و عنوان کرد: اگر این پایانه ها ایجاد شوند کشاورزی نیز در استان رونق پیدا می کند.

تالارپشتی با انتقاد از اینکه موانع زیادی بر سر راه صادرات در استان کردستان وجود دارد به مزیت های صادراتی کشور ترکیه اشاره و عنوان کرد: برای نمونه در کشور ترکیه ۱۹ درصد از مالیات برای صادرکنندگان برگرداننده می شود ولی در کشور ما ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تمام و کمال از صادرکننده اخذ می شود و این مسئله پیام خوبی برای تولید نیست.

وی با بیان اینکه در بازدیدهای امروز نمایندگان برخی از بانک ها حضور داشتند که آن ها برای حمایت از صنایع استان کردستان اعلام آمادگی کرده اند، افزود: استفاده از این ظرفیت باعث رونق در حوزه صنعت استان خواهد شد.

تالارپشتی ظرفیت معادن استان را بسیار بالا برشمرد و تصریح کرد: چنانچه اعتبارات در حوزه اکتشاف در استان ارتقاء پیدا کند از این ظرفیت بیش از پیش می توان استفاده کرد.

وی با اشاره به تدوین طرحی در کمیسیون صنایع و معادن کشور در این راستا برای توسعه معادن در سراسر کشور، گفت: این طرح در برنامه هفتم توسعه گنجانده خواهد شد که کمک شایانی به توسعه و رونق معادن خواهد کرد.

تالارپشتی با اشاره به بازدید خود از کارخانه تولید لاستیک بارز که با مشکلاتی مواجه بود، گفت: این مشکلات را از طریق کمیسیون صنایع و معادن پیگیری می کنیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره مسئله نبود منابع در استان عنوان کرد: مشکل اکثر پروژه ها نبود منابع عنوان می شود در حالی که معتقدیم اگر کار به مردم سپرده شود ما به دریایی از منابع متصل خواهیم شد و علاوه بر پیشرفت امور انگیزه نیز در میان مردم ایجاد خواهد شد.