مدیراورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: براساس آمارهای موجود از اول امسال تاپایان دی ۹۲ نفر در این استان با گازمونوکسیدکربن دچار مسمومیت شده‌اند.

به گزارش نوای آبیدر، رضا پیرا اظهار داشت: در مجموع در این بازه زمانی چندین حادثه گازگرفتگی (که آمار دقیق آن مشخص نیست) در شهرهای مختلف استان روی داده و در این حوادث ۹۲ نفر مسموم شده و چهارنفر از آنان فوت کرده‌اند.

 

وی با بیان اینکه امسال سه نفراز فوتی‌ها مربوط به شهرستان‌های بیجار و یک مورد مربوط به مریوان است، گفت: بیشترین آمار مسمومیت مربوط به شهرستان سقز با ۳۱ نفر و کمترین آن مربوط به شهرستان‌های بانه و مریوان هر کدام ۲ مورد است بوده است.

 

مدیراورژانس پیش‌بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان تاکید کرد: در صورت مشاهده موارد گازگرفتگی مهمترین اقدام، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به مصدوم و تماس با اورژانس ۱۱۵ است، ضمن اینکه بازکردن پنجره اتاق یا خارج کردن فرد از آن محیط موثرترین اقدام برای بهبود حال فرد مسموم است.

 

وی سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ، خستگی، کاهش دید و خواب‌آلودگی شدید را از جمله علایم مسمومیت با گازمونوکسیدکربن اعلام کرد و گفت: زمانی که فرد در این مرحله متوجه مسمومیت خود شود می‌تواند با خروج از فضای آلوده مانع پیشرفت آن شود.