مدیرکل ثبت احوال کردستان گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه ۱۷ هزار و ۶۲۲ واقعه ولادت در استان صورت گرفته است که اسامی محمد برای پسران و آنیا برای دختران بیشترین فراوانی را داشته است.

به گزارش نوای آبیدر، علی جوکار ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سوم دی ماه سال۱۲۹۷ سازمان ثبت احوال کشور فعالیت رسمی خود را شروع کرد و در استان کردستان نیز ۲۰ دی ماه ۱۳۰۵ در سه شهرستان سنندج، بیجار و سقز شاهد فعال شدن این سازمان بودیم.

وی افزود: سید عبدالعزیز شیخ الاسلامی و شیخ احمد غیاثی اولین کردستانی هایی هستند که در ۲۰ دی ماه سال ۱۳۰۵ شناسنامه هویتی را دریافت کردند.

مدیر کل ثبت احوال استان کردستان اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه ۱۷ هزار و ۶۲۲ فقره ولادت به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت دهم درصد رشد را نشان می دهد.

جوکار افزود: در این مدت هشت هزار و ۹۶۴ پسر و هشت هزار و ۶۵۸ دختر متولد شدند و نسبت جنسی حاصل از ثبت ولادت در مقابل هر ۱۰۰ دختر ۱۰۳ واقعه پسر به ثبت است.

وی اعلام کرد: بیشترین ولادت های ثبت شده مربوط مادران ۳۰ تا ۳۴ سال با ۲۹.۳ درصد بوده است.

مدیر کل ثبت احوال استان کردستان اظهار داشت: در بین پسران اسم محمد با ۵۰۰ نفر فراوانی بیشترین و آیهان ۳۲۵ نفر، آراد ۲۱۵ نفر، شاهان ۲۰۱ نفر و هیراد ۱۶۶ نفر به ترتیب پنج اسم برتر بوده اند.

وی افزود: در بین اسامی دختران نیز آنیا با ۳۷۱ نفر بیشترین فراوانی را داشته و سپس سدنا ۱۴۲ نفر، نیلا۱۳۹ نفر، باران ۱۲۵ نفر و دلوین۱۱۹ نفر به ترتیب بیشترین فراوانی را داشته اند.

جوکار خاطرنشان کرد: در این مدت هفت هزار و ۸۹۰ واقعه وفات صورت گرفته که چهار هزار و ۴۶۲ نفر مرد و سه هزار و ۴۲۸ نفر زن بوده اند.

وی افزود: میانگین سن مردان متوفی ۶۷.۲۳ سال و زنان متوفی ۷۰.۷۶ سال بوده است.

مدیر کل ثبت احوال استان کردستان اعلام کرد: نسبت جنسی حاصل از ثبت وفات در مقابل ۱۰۰ زن ۱۲۸ واقعه مردان بوده است و در مجموع شاهد کاهش ۱۱.۴ درصدی تعداد جان باختگان در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

ثبت ۱۲۰۰ واقعه ازدواج در ماه

جوکار در ادامه سخنان خود به آمار هشت ماهه ازدواج و طلاق در استان اشاره کرد و گفت: در مجموع ۹ هزار و ۶۰۱ واقعه ازدواج به وقوع پیوسته است که افزایش هشت و نیم درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

وی افزود: در هر ماه به طور متوسط ۱۲۰۰ واقعه ازدواج به ثبت رسیده است.

مدیر کل ثبت احوال کردستان اظهار کرد: در این مدت سه هزار و ۲۲۳ فقره طلاق در استان رخ داده است که به طور میانگین در هر ماه ۴۰۳ واقعه طلاق در ماه به ثبت رسیده است.