با وجود اینکه نزدیک به دوماه است که هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات کشور نظر نهایی خود در مورد انتخابات شوراهای سه شهر مریوان، دیواندره و کامیاران را اعلام کرده است اما استانداری کردستان در اهدافی نامشخص، معلوم نیست که چرا آن را اعلام نمی کند.

به گزارش نوای آبیدر، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا روز ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور پرشور مردم در سراسر استان کردستان برگزار شد.

 

تقریبا روز بعد و پس از پایان شمارش آرا، فرمانداران شهرستان‌های استان کردستان نتایج انتخابات شوراها را اعلام کردند. اما بلافاصله شائبه هایی در خصوص تقلب در امر رأی گیری در سه شهر کامیاران، دیواندره و مریوان بر سر زبان ها افتاد.

 

هیات عالی نظارت بر انتخابات استان کردستان شکایات واصله در این خصوص را بررسی کرد و جهت تصمیم نهایی به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شهر و روستای کشور واصل کرد.

 

هیات مرکزی نظارت پس از بررسی شکایت واصله از هیئت‌ عالی نظارت بر انتخابات استان کردستان و با توجه به اسناد و مدارک تخلفات انتخاباتی، انتخابات شهر کامیاران را باطل و همچنین بر تخلف پنج عضو انتخابی شورای شهر مریوان و سه عضو انتخابی شورای شهر دیواندره نیز صحه گذاشت و حضور آنها را در شورای شهر باطل اعلام کرد.

 

هیات عالی نظارت بر انتخابات استان کردستان نیز در تاریخ ۵ مرداد ۱۴۰۰ نظر نهایی هیأت مرکزی را همراه با مستندات و توضیحات کامل در اختیار استانداری کردستان و ستاد انتخابات استان قرار داد تا اقدام به اعلام آن کند اما متاسفانه استانداری کردستان تاکنون رویه اهمال کاری را برگزیده و از اعلام نتایج نهایی خودداری کرده است.

 

حال باید از استانداری کردستان پرسید که علت تعلل آن در این اعلام نظر چیست و به چه علت مردم این سه شهر را همچنان در بلاتکلیفی نگه می دارند؟

 

اینکه استانداری کردستان به هر علت یا هدفی نظر نهایی انتخابات شورا را در این سه شهر اعلام نمی کند نامشخص و مبهم است، اما بدون شک دود این اهمال کاری و سیاسی بازی به چشم مردم می رود و باعث می شود وضعیت رسیدگی به امورات این شهرها بیشتر و بیشتر در بلاتکلیفی به سر ببرد.