فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج گفت: سپاه در کنار وظایف کاری خود، با توجه به وضعیت جامعه برای تسهیل‌گری در ازدواج جوانان به میدان آمده و به صورت رایگان مراسم عقد و ازدواج ۵۰زوج جوان سنندجی را برگزار خواهد کرد.

به گزارش نوای آبیدر، جلسه برنامه‌ریزی مراسم عقد و ازدواج ۵۰ زوج جوان سنندجی عصر شنبه با حضور فرمانده سپاه ناحیه سنندج و معاون سیاسی و‌ امنیتی فرمانداری و‌ نمایندگان ادارت این شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

سرهنگ‌ مرتضی میرآقایی، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج در این جلسه در خصوص اهمیت تسهیل امر ازدواج اظهار داشت: در آموزه های اسلامی بر امر ازدواج تأکیدات بسیاری شده و اکمال دین را برای جوانان در امر ازدواج دانسته و اگر جوانی ازدواج کند از بیشتر آسیب‌های اجتماعی جامعه در امان خواهد بود.

وی افزود: متأسفانه بیشتر آسیب‌های جامعه اعم از اعتیاد، طلاق و بزهکاری به دلیل وجود مشکلات و‌ موانع پیش روی جوانان‌ در امر ازدواج است.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج بخشی از مشکلات و موانع پیش‌ روی ازدواج جوانان را ناشی از وضعیت نابسامان اقتصادی، تورم و عدم توان آنان در تهیه جهیزیه دانست و گفت: فراهم‌ کردن زمینه ازدواج آسان جوانان علاوه بر کمک خانواده‌ها، نیاز به کمک دستگاه‌های اجرایی دارد.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی همچنان که در برگزاری برنامه‌های متعددی همچون ‌جشنواره‌ها و‌ همایش‌ها نهایت همکاری را دارند، باید به جوانان این شهر نیز توجه کنند.

سرهنگ میرآقایی افزود: امیدواریم بتوانیم‌ زمینه ازدواج جوانان را به نحو‌ احسن فراهم کرده و مراسمی را در شأن این زوج‌های جوان برگزار کنیم.

وی از تهیه یک هزار و ۷۰۰سری جهیزیه ویژه زوج‌های نیازمند سنندجی با همکاری سپاه، کمیته‌امداد و موسسات مردم نهاد در سطح این شهرستان در سنوات گذشته خبر داد و گفت: این اقدام مثبت نشان از همکاری و تعامل دستگاه‌های اجرایی با یکدیگر بوده است.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج اظهار کرد: سپاه و‌ بسیج به دنبال آن نیست که این برنامه‌ها و تهیه کمک جهیزیه‌ها به نام آنها رقم بخورد بلکه هدف ما شاد کردن دل یک جوان و‌ خانواده وی و تسهیل‌گری در امر ازدواج، فرزندآوری و جوان کردن جامعه است.

سرهنگ میرآقایی افزود: امیدواریم‌ با اطلاع‌رسانی به موقع توسط صدا و سیما و‌ رسانه‌ها این برنامه به نحو‌ مطلوب برگزار شود.

دولتیاری معاون اجتماعی ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج نیز در ادامه این جلسه گفت: در راستای حمایت از قشر جوان و تسهیل امر ازدواج آسان برنامه پیوند آسمانی ۵۰ زوج سنندجی که توان برگزاری مراسم ازدواج را ندارد،‌ پیش‌بینی شده و این مراسم تا قبل از ماه محرم برگزار خواهد شد.

وی افزود: متأسفانه آمار ازدواج در شهرستان سنندج در طول سه ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۷درصد کاهش و درطلاق نیز ۳ درصد افزایش داشته است.

معاون اجتماعی ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج با بیان اینکه تسهیل در امر ازدواج جوانان نیازمند عزم جدی ادارات است، تصریح کرد: در بحث جوان‌گرایی و افزایش جمعیت طرحی با عنوان «ایران جوان بمان» با دو‌ موضوع ازدواج آسان و‌ فرزند‌آوری در دستور کار قرار گرفته که در این خصوص ۱۳۲زوج نیازمند در سطح شهرها، روستاها و‌ حاشیه شهرها شناسایی و مراسم عقد برای آنان برگزار خواهد شد.

دولتیاری بیان کرد: در برنامه ازدواج ۵۰ زوج سنندجی که هفته جاری برگزار می شود، ۳۰زوج جدید و ۲۰زوج نیز که یکسال از مراسم عقد آنها گذشته و توان برگزاری مراسم را ندارند، حضور خواهند داشت.

عبدالعلی اسفندیاری، معاون سیاسی امنیتی فرماندارسنندج نیز در این جلسه گفت: در راستای جوانی جمعیت و‌ همچنین حمایت از خانواده‌ها و تسهیل امر ازدواج برای جوانان استان تمام همکاری‌های لازم‌ انجام خواهد شد.

وی از حمایت از دستگاه‌هایی اجرایی که در امر تسهیل ازدواج در سطح این شهرستان همکاری می‌کنند، خبر داد و گفت: باید زمینه تسهیل‌گری ازدواج جوانان در همه بخش‌های جامعه فراهم شود.

معاون فرماندار سنندج خاطرنشان کرد: مراسم عقد و‌ازدواج ۵۰زوج سنندجی با همکاری سپاه و ادارات متولی امر روز چهارشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد.