در پانزدهمین هفته از طرح ملی «سه شنبه‌های تکریم» از خانواده شهید ماموستا ارکان قدیمی از شهدای ترور استان کردستان تجلیل شد.

به گزارش نوای آبیدر، امروز مراسم تجلیل از خانواده شهید ارکان قدیمی در منزل پدر آن مرحوم در شهر مرزی مریوان با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی(به دلیل شرایط کرونایی از راه دور بصورت ویدیو کنفرانس) و عبیدالله رستمی مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان, آرتیکاس اقبال فرماندار مریوان حاج ماموستا شیرزادی امام جمعه مریوان, فرماندهان نظامی وانتظامی و باشی فرماندار شهرستان سروآباد و مدیر کل بنیاد شهید استان کردستان در ویژه برنامه تحت عنوان سه شنبه های تکریم شهدا برگزار شد.

در ابتدای این مراسم عبیدالله رستمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان اظهار داشت: شهید ارکان قدیمی فرزند ماموستا قدیمی یکی از فعالان فرهنگی و هنری وقرآنی شهرستان های مریوان و سروآباد بود، بسیار خوشحالیم هم اکنون در منزل پدری آن شهید گرامی برای اظهار ادب و تجلیل از مادر و خانواده گرامی حضور یافته ایم.

وی افزود : شهید ارکان قدیمی از فعالان کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان سروآباد بود که خدمات شایان توجهی به اعضای کانون های مساجد نموده است, در حال حاضر درکل استان ۶۰۰ کانون فرهنگی و هنری مساجد با مدیریت امامان جمعه فعالیت می کنند.

رستمی اضافه کرد: برنامه دوسالانه کتاب تقریب در سطح کانون های مساجد استان از جمله برنامه های فرهنگی دردست اقدام است.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان ضمن قدردانی از وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به جهت حضور در این مراسم نورانی گفت: در گرامیداشت چهل سالگی دفاع مقدس برنامه های شاخص فرهنگی وهنری با زمینه دفاع مقدس برگزار شد.

 

 

شهادت یکی از نمادهای همزیستی است

 

در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین ویژگی‌های ایران اسلامی شرایط وحدت و همزیستی است، گفت: شهادت یکی از نمادهای این همزیستی است.

صالحی گفت: کردستان یکی از مناطق زرخیر و بیاد ماندنی در حوزه دفاع مقدس است، چرا که در طول تاریخ ایران بویژه در چهل سال اخیر مردم این استان در خط مقدم شهادت و جهاد و حراست از کیان نظام اسلامی بوده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شهادت نقطه اتصال مذاهب و اقوام به یکدیگر است، گفت: مذاهب و اقوام طی چهل سال اخیر در رخدادهای مختلف در کنار هم قرار گرفتند و از کیان جمهوری اسلامی ایران حفاظت و پاسداری کردند.

وی با بیان اینکه کردستان ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد، تاکید کرد: در هشت سال دفاع مقدس بیش از ۲۵ هزار شهید از اقصی نقاط کشور در کنار پنج هزار شهید بومی کردستان از خاک ایران اسلامی دفاع و جانشان را تقدیم ارزش‌های اسلام و انقلاب کردند.

صالحی با باین اینکه یکی از نقطه هایی که ایران را هم در حوزه مذاهب و هم اقوام به هم وصل کرده وجود شهدای ترور است، افزود: ۱۷ هزار شهید ترور طی این چهل سال در ایران تقدیم انقلاب شد که ۱۰ درصد آنها مربوط به استان کردستان است.

براساس این گزارش شهید ارکان قدیمی ۲۳ تیرماه سال ۹۷ در سن ۳۵ سالگی و جلوی چشم فرزند خردسالش به دست گروهک های ضد انقلاب ترور وبه درجه رفیع شهادت نائل شد.