درحالی که پرداخت وام ودیعه مسکن تا پایان مهر ادامه دارد اما ثبت نام کنندگان عنوان کرده اند که در مراحل ثبت نام اجازه انتخاب هیچ بانکی به کاربر داده نمی شود و با بهانه‌های مختلف متقاضیان دست خالی بازمی‌گردند.

پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن آخرین تیر ترکش دولت گذشته برای ساماندهی بازار اجاره و کمک به عبور مستأجران از شرایط خاص شیوه بیماری کرونا بود که با مصوبه ستاد مقابله با کرونا و همراهی بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفت.

در این میان وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان متولی اصلی بازار مسکن و اجاره، مأموریت ثبت‌نام از متقاضیان و پایش و انتخاب افراد واجد شرایط را برعهده گرفت و از چندی پیش نیز نسبت به معرفی گروهی متقاضیان به بانک‌ها اقدام کرد؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد، این اقدام وزارت راه و شهرسازی فقط یک خوان از هفت‌خوان دریافت تسهیلات بوده و مرحله اصلی ماجرا در شعب بانک‌هاست.

چرا که چند ماهی است که اختلالی در سامانه املاک و اسکان ایجاد شده و ظاهرا مشکلی در بحث ارتباطات با بانک‌ها وجود دارد،  این مسئله متقاضیان وام ودیعه مسکن را کلافه‌کرده است چرا که فقط ثبت نام انجام می شود و به نوعی آمار بالا رفته اما در عمل به هنگام ثبت نام اجازه ی انتخاب هیچ کدام از بانک ها برای پرداخت ودیعه ی مسکن داده نمی شود.

 

بانک های معرفی شده در سایت ظرفیت مشخصی را برای متقاضیان تعیین کرده اند

غلامی کارشناس طرح اقدام ملی مسکن در کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: متاسفانه بانک های معرفی شده از سوی بانک مرکزی در سایت ثبت نام کنندگان ظرفیتی را تعیین کرده اند که بلافاصله این ظرفیت ها یا از سوی افراد مشخصی در بانک و یا زودتر توسط خود ثبت نام کنندگان تکمیل می شود و افراد دیگری که خواستار ثبت نام هستند اجازه ی ثبت بانک به انها داده نمی شود لذا این یکی از مشکلات اساسی است که مردم با آن مواجه هستند.

وی گفت: این مشکل با سامانه وازتخانه مطرح شده است و قرار است که بانک مرکزی یک ظرفیت مشخصی دیگر از بانک ها را به این سامانه اضافه کند تا مشکلی از ثبت نام کنندگان برطرف شود.

وی افزود: متاسفانه بعضی از افرادی که مرحله ی اول برای ودیعه ی مسکن ثبت نام کرده اند برای مرحله ی دوم نیز ثبت نام را انجام داده اند و این باعث شده است که ظرفیت بانک ها تمام شود و باید منتظر بود تا بانک مورد نظر بعد از پایش اجازه ی ظرفیت و ثبت نام دوباره برا این وام ودیعه را بدهد.