همزمان با ایام مبارک هفته وحدت و با حضور اقشار مختلف مردم سنندج، یادواره سید بهاالدین شمس قریشی عارف نامی کردستانی در جوار مرقد وی گرامی داشته شد.

به گزارش نوای آبیدر، شهردار سنندج در این مراسم اظهار کرد: سید بهاالدین شمس قریشی از عارفان بزرگ کشورمان است که آثار فاخر ایشان پس از سال ها همچنان مزین بخش مراسمات دینی و مذهبی در منطقه کردستان است.

سید انور رشیدی افزود: با همراهی اعضای شورای شهر تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت تا مرقد مطهر سید بهاالدین شمس قریشی به نحو احسن تکمیل شود.

رشیدی خاطرنشان کرد: سنندج شهر خلاق موسیقی است و بدون شک موسیقی خانقایی پایه اصلی ثبت جهانی سنندج در حوزه موسیقی بوده است.

وی تاکید کرد: در برنامه های آینده شهرداری توجه ویژه ای به دف و دف نوازی و فعالان عرصه موسیقی خانقایی خواهیم پرداخت.

شهردار سنندج تصریح کرد: فراخوان طرح و ایده برای ایجاد مقبره ای در خور شأن سید بهاالدین شمس قریشی را اعلام خواهیم کرد.

رشیدی اظهار داشت: به پاس معرفی شخصیت سید بهاالدین شمس قریشی به جهانیان این مقبره را خواهیم ساخت و در قالب برنامه های جهانی شهر خلاق موسیقی سنندج به معرفی آثار ایشان خواهیم پرداخت.

وی در پایان سخنان خود از تلاش های حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان در برگزاری این یادواره و همراهی ناحیه مقاومت بسیج سپاه سنندج تقدیر کرد و گفت: امیدواریم شاهد برپایی اینگونه برنامه های فرهنگی در شهر فرهنگی سنندج باشیم.

ماموستا سید محسن حسینی عضو شورای افتای اهل سنت کردستان نیز در این مراسم به ویژگی های شخصیتی رسول الله(ص) اشاره کرد و گفت: تأسی از سیره محمد(ص) تضمین کننده عزت و تعالی مسلمانان برای همیشه تاریخ است.

وی افزود: متاسفانه از مذهب امام شافعی فاصله گرفته ایم و مردم از علمای دینی در این برهه زمانی ناخرسند هستند چرا که اختلافاتی که در بین این علما وجود دارد موجب سردرگمی مردم شده است.

ماموستا حسینی افزود: اختلاف نظر و تضارب آرا موجب پیشرفت امور است و اختلاف نظر بین شیعه و سنی یک امر عادی است.

این عضو شورای افتای اهل سنت کردستان تصریح کرد: اهانت یک روضه خوان اهل تشیع به مقدسات اهل سنت نباید به پای همه اهل تشیع نوشته و بالعکس، لذا باید همه ما با هوشیاری و بصیرت در برابر توطئه‌های تفرقه افکنانه دشمنان قدم برداریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی نماینده ولی فقیه در استان کردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: توجه به مباحث فرهنگی و هنری کردستان در راستای منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص اینکه کردستان یک استان فرهنگی است از جمله ضروریات است.

وی افزود: شعرا و ادبا می توانند ما را به دور هم جمع کنند و امروز یادواره این شخصیت بزرگ زمینه ساز این گردهمایی شده است.