رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: حل مسئله آب شرب سنندج از اولویت های ما در کردستان است و برای این پروژه محدودیت اعتباری نداریم.

مراسم آغاز عملیات اجرایی سامانه انتقال آب از سد آزاد به تصفیه خانه آب سنندج و افتتاح واحد ازن زنی تصفیه خانه آب شماره یک سنندج با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد.

 

آب شرب سنندج پروژه مهم و حیاتی کردستان است
معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: که آب شرب سنندج و راه آهن دو پروژه مهم و حیاتی برای توسعه کردستان هستند.
محمدباقر نوبخت در ابتدای این مراسم اظهار داشت: یکی از بایسته‌های کردستان در حوزه آب که باید عملی می‌شد تامین آب شرب سالم برای این استان بود که مایه خرسندی است که این طرح امروز آغاز شد.
وی با بیان اینکه مصوبه این کار گرفته شده و نیاز به مجوز های دیگری ندارد افزود: در حال حاضر این طرح نیازمند تقویت مالی است و تا زمان اتمام حمایت مالی ویژه می‌شود.
نوبخت با بیان اینکه منابع در اختیار کشور محدود است و هزینه‌های زیادی داریم افزود: با همه اینها برنامه های کشور به خوبی در حال انجام است و می‌دانیم که مردم سختی هایی دارند و این سختی‌ها را درک می‌کنیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: باید قبول کنیم که با توجه به منابع محدود، اولویت بندی هایی در اجرای طرح‌ها باید باشد و به همین خاطر آب شرب سنندج و راه‌آهن سنندج _همدان -تهران در اولویت اجرا قرار دارد.
وی با بیان اینکه برای اجرای طرح‌های کردستان بجای اسناد، پول نقد تزریق می‌شود تا زودتر تکمیل شود، گفت: مردم کردستان را دوست دارم و این دوست داشتن باید منجر به توسعه بیشتر استان شود.
افتتاح این طرح مردم را به یک آب گوارا و خوش طعم و بو می‌رساند
در ادامه این مراسم بهمن مرادنیا استلندار کردستان اظهار داشت: افتتاح این طرح یکی از مهمترین پروژه‌ هایی است که امروز آغاز شد چرا که مردم را به یک آب گوارا و خوش طعم و بو می‌رساند.
وی افزود: در سال‌های گذشته بحث آبرسانی به شهرهای کردستان در لایحه بودجه هیچ ردیفی نداشت اما طی چند سال اخیر اعتبارات خوبی برای این حوزه در نظر گرفته شده که باعث شده کار آبرسانی به شهرهای استان در دست اجرا باشد.
استاندار کردستان ادامه داد: بحث آب شرب سنندج نیز که امسال آن را مطرح کردیم بلافاصله ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه برای آن در نظر گرفته شد و برای سال ۱۴۰۰ نیز ردیف بودجه ۱۰۹ میلیارد تومانی تعریف شده است.
وی بیان کرد: این پروژه نیز باعث می‌شود مردم سنندج دیگر آب بی‌کیفیت را در خانه‌های خود مصرف نکنند و با توجه به اینکه منابع آبی بسیاری در کردستان داریم دیگر در این حوزه مشکلی نخواهیم داشت.
قریب به سه هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه آب
در پایان سید حسن رضوی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران اظهار داشت:  از سال ۸۴ پروژه‌های متعددی انجام گرفت و قریب به سه هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.
وی اعلام کرد: کارهای زیرساختی خوبی در کردستان انجام شده است که بیشتر در بحث ذخیره‌سازی و تامین آب اتفاق افتاده است.
وی خاطر نشان کرد: در بحث انتقال ‌استفاده آب براساس تخصیص‌های ‌وزارت نیرو در بخش شرب، صنعت، محیط زیست و کشاورزی تمامی ۲۰ هزار میلیارد تومان ارزش روز این پروژه‌ها، حدود هزار میلیارد ظرف سه سال است.
رضوی با بیان اینکه مردم به زودی طعم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده را خواهند چشید، یادآور شد: باید برای انجام پروژه‌های انتقال آب در استان همت بیشتری در استان گماشته شود.
گفتنی است؛ این خط لوله از میانه سامانه انتقال آب سد آزاد به دشتهای قروه – دهگلان منشعب می‌شود و طول کلی مسیر از سد آزاد تا تصفیه خانه حدود ۶۰ کیلومتر و ارتفاع پمپاژ اولیه ۴۸۰ متر است.
انتهای پیام/